Afisz teatrów lubelskich

 

Na afiszu teatrów w Lublinie w październiku 2010.

 

Teatr im. J. Osterwy

Miłośnicy twórczości Williama Szekspira powinni czuć się usatysfakcjonowani i koniecznie zarezerwować czas na obejrzenie wystawianego w tym miesiącu Makbeta. Wyreżyserowany przez Leszka Mądzika spektakl to nie tylko brawurowa adaptacja jednego z najsłynniejszych dramatów wszech czasów, ale i uniwersalna oraz przesycona dramatyzmem opowieść o prawdziwych ludziach – ich słabościach, pragnieniach i tkwiących w ich świadomości demonach. Tym co przykuwa uwagę w lubelskiej inscenizacji Makbeta jest przede wszystkich warstwa wizualna spektaklu. Obraz, na równi z grą aktorską, staje się nośnikiem znaczeń, a gra światła i cienia, barw oraz szarości pozwala na ukazanie namiętności, które kłębią się pod cienką powłoką społecznych konwencji oraz zdroworozsądkowej logiki. W obsadzie m.in.: Henryk Sobiechart, Szymon Sędrowski i Jolanta Rychłowska.

Teatr Muzyczny w Lublinie

Już 15.10 odbędzie się recital Ewy Błaszczyk Nawet gdy wichura. Występ związanej przez wiele lat z kabaretem Jana Pietrzaka Pod Egidą artystki stanowi muzyczno-poetycką opowieść o szczęściu, cierpieniu i utracie, czyli tym, co dotyka każdego człowieka, niezależnie od wieku, doświadczenia czy światopoglądu. Podczas recitalu będzie można usłyszeć sugestywne i niekiedy niezwykle zaskakujące interpretacje tekstów autorów takich jak m.in.: Agnieszka Osiecka, ks. Jan Twardowski czy Maria Pawlikowska- Jasnorzewska. Ewie Błaszczyk towarzyszyć będzie trzyosobowy zespół instrumentalistów oraz śpiewająca i grająca na gitarze Marianna Janczarska. Interesującą propozycję dla nieco młodszych gości Teatru Muzycznego stanowi Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Seansa. Na spektakl składa się czternaście miniatur muzycznych, które przenoszą widzów wprost do królestwa zwierząt. Przestawienie bawi, intryguje, a jednocześnie zachęca do zdobywania wiedzy o instrumentach co dodatkowo ułatwia umieszczenie orkiestry na scenie, zamiast, jak zwykle, w kanale orkiestronu.

Teatr im. H.Ch. Andersena

Na 16.10 zaplanowano premierowy spektakl Jasia i Małgosi w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Jedna z cieszących się największą popularnością bajek braci Grimm trzyma młodego widza w napięciu, a nawet może go, w niektórych momentach, nieco przestraszyć, jednak uczy go także sztuki radzenia sobie z trudnościami oraz przestrzega przed konsekwencjami złych wyborów. A wszystko, jak to w bajkach bywa, dobrze się kończy. W przedstawieniu wystąpią m. in. Bogusław Byrski Wioletta Tomica i Dominika Mrozowska. O tym, iż Teatr Andersena nie zapomina również o widzach nieco dojrzalszych (wiekiem jedynie, bo nie usposobieniem), świadczy wystawiana na scenie sala dorosłych komedia Tomasza Jachimka [Ja]3 czyli dwa do jednego. Przedstawienie to ironicznie i zabawnie opowiedziana historia 34-latka, który po przejściu pierwszego zawału postanawia radykalnie zmienić dotychczasowy tryb życia. Okazuje się jednak, że nie jest to zamiar łatwy w realizacji. Na scenie zobaczymy Tomasza Jachimka, Jerzego Jana Połońskiego i Adama Sajnuka.

Scena Plastyczna KUL

18 października odbędzie się premiera najnowszego spektaklu Leszka Mądzika Przejście. Tytułowe przejście to cienka granica oddzielająca doczesność tego co jest, od niewiadomej tego co być może, istnieje po śmierci. Bezkompromisową a nawet drastyczną w swojej dosłowności figurą tej, stale się dokonującej, wędrówki w stronę nieznanego uczynił reżyser spoczywające w grobie ciało. Ciało, które, paradoksalnie, kieruje myśli w stronę tego, co transcendentne i niedostrzegalne, a co być może stanowi najtrwalszą, bo niepodatną na działanie czasu, część ludzkiego bytu.

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

Najbliższe spektakle Gardzienic wystawiane będą w dniach 15-16 października. Tym razem w programie znajdą się: Elektra wg Eurypidesa, Ifigenia w Aulidzie” wg Eurypidesa i Nieboska com.media.

 

 

Leave a Reply