Afisz teatrów lubelskich

 

Na afiszu teatrów w Lublinie we wrześniu 2010.

 

Teatr im. Juliusza Osterwy

Po wakacyjnej przerwie na scenę teatru Osterwy powraca Rock’n’roll Toma Stopparda w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Spektakl stanowi osadzoną w realiach roku 68 opowieść o ludziach, którzy na wydarzenia takie jak wkroczenie wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji i poprzedzającą je Praską Wiosnę patrzyli z perspektywy swoich prywatnych dramatów i radości, rozstań oraz powrotów. Wszystko to, na tle najpopularniejszych w tamtych czasach przebojów zespołów takich jak The Beatles, The Rolling Stones, The Velvet Undergroud, czy The Plastic People of The Universe, tworzy spektakl o czym więcej niż historia i muzyka – o pragnieniu wolności łączącym ludzi po obu stronach „Żelaznej Kurtyny”. W obsadzie m.in.: Mikołaj Roznerski, Kinga Waligóra, Jolanta Rychłowska.

Teatr im. H. Ch. Andersena

Zbliżająca się nieuchronnie jesień wiąże się niestety z coraz większą ilością ponurych, deszczowych dni. A w czasie deszczu dzieci się, jak wiadomo nudzą…i robią nieznośne. Aby tego uniknąć, warto wybrać się z nimi do teatru H. Ch. Andersena na spektakl „Nieznośne słoniątko” w reżyserii Jacka Malinowskiego. Przedstawienie oparte zostało na motywach powieści Ruygada Kiplinga (autora „Księgi Dżungli”). Głównym bohaterem jest niezwykle sympatyczne, bystre i dociekliwe słoniątko, które starając się zrozumieć otaczającą rzeczywistość zadaje mnóstwo zabawnych, ale i zmuszających do refleksji pytań (np.: Dlaczego żyrafa ma długą szyję? Co krokodyl je na obiad?). Atrakcyjność tego inteligentnie dowcipnego i dowcipnie inteligentnego spektaklu podkreśla ciekawa scenografia i dobrze dobrana muzyka. W przedstawieniu wystąpią m.in.: Urszula Pietrzak, Wioletta Tomica, Ilona Zgiet i Bogusław Byrski.

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Miłośnicy spektakli realizowanych przez Ośrodek Praktyk Teatralnych z pewnością chętnie wybiorą się na widowisko Kosmos Gardzienic. Tym razem składają się na nie przedstawienia z bieżącego repertuaru teatru.

W repertuarze: „Metamorfozy” według Apulejusza, „Elektra” według Eurypidesa, „Ifigenia w Aulidzie” według Eurypidesa, „Nie Ludzka com.Media”, „Odyseja”, a ponadto, koncert oraz teatralne jam session.

Teatr Proviorium i Kompania „Teatr”

Premierowym przedstawieniem (11.09) wszedł na scenę „Provisorium” spektakl Witolda Mazurkiewicza „Idź w noc ,Margot.

Przedstawienie zrealizowane zostało na motywach powieści Michała Witkowskiego „Margot”. Podejmowana przez „Idź w noc…” problematyka osnuta jest wokół zagadnienia znamiennego dla współczesnego świata zjawiska utraty tożsamości. Bohaterowie spektaklu to ekscentrycy, postaci komiksowo przerysowane, wręcz groteskowe, a jednocześnie tragiczne, zagubione w świecie w którym tożsamość to towar, który, aby się sprzedać, musi zostać odpowiednio przetworzony i podany. I tak jak każdy towar zużywa się, a więc musi zostać zastąpiony nowym, jeszcze bardziej atrakcyjnym, jeszcze bardziej szokującym, jeszcze bardziej…

Wystąpią m.in.: Alina Czyżewska, Dominika Mrozowska, Przemysław Buksiński.

 

 

Leave a Reply