To się nazywa – dobra robota

Imponująca dokumentacja – owoc pracy zespołu pod kierunkiem Doroty Buchwald, skupionego w Instytucie Teatralnym im Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie – o książce „Teatr w Polsce/Theatre in Poland. Dokumentacja sezonu 2008/2009” pisze Tomasz Miłkowski w Magazynie Literackim Książki.

«Książka nawiązuje zarówno do tradycji „Almanachu sceny polskiej”, zasłużonego dla kultury polskiej wydawnictwa Instytutu Sztuki PAN, które od ponad pól wieku dokumentuje polskie życie teatralne, jak i skromnych broszur, zatytułowanych „Teatr w Polsce”, wydawanych przez Instytut Teatralny od kilku lat, zawierających dane teleadresowe teatrów i rozmaitych instytucji z teatrem związanych, takich jak stowarzyszenia, fundacje, szkoły teatralne, czasopisma, Dodatkowym atutem dokumentacji jest pełna prezentacja produkcji Teatru TV i Teatru Polskiego Radia, a nawet Teatru TOK FM. Nieocenionym kapitałem założycielskim redakcji była dokumentacja, gromadzona przez wortal e-teatr i Instytut Teatralny.

Księga jest gruba i oferuje ogrom informacji, co zapowiada tylna okładka, gdzie skrupulatnie wymieniono liczby, podkreślające atrakcyjność zawartości. Przytoczmy tę „autoreklamową” zapowiedź: „190 miast, 550 teatrów, 25032 przedstawień. 2019 tytułów, 1121 autorów, 809 premier, 113 prapremier. 344 festiwale, 12696 osób”. Nieźle się to zapowiada.

Ktoś może powiedzieć, że wszystkie te informacje można znaleźć w internecie, po cóż więc ta książka. Owszem, można, ale pod warunkiem, że wiemy, czego szukać. Nawet dla znawcy życia teatralnego wiadomości zawarte na stronicach tej książki mogą okazać się zaskakujące. Może odkryć istnienie słabo przebijających się w mediach instytucji albo zapomnianych teatrów, które prowadzą swoją systematyczną pracę z dala od fleszów i kamer. Może także na swój użytek „policzyć” teatr, a w liczbach kryje się wiele trudnych do przecenienia wskazówek interpretacyjnych.

Wydany przewodnik po polskim teatrze nie tylko zaspokaja ciekawość (lub ją pobudza), ale jest zarazem bardzo praktyczną książką adresową, telefoniczną, mailową, która wielu ludziom zainteresowanym teatrem może okazać się bardzo pomocna. To się nazywa – dobra robota.

„Teatr w Polsce/Theatre in Poland. Dokumentacja sezonu 2008/2009”, Instytut Teatralny mi. Zbigniewa Raszewskiego. 2010, s. 703. ISBN 978-83-927170-7-2»

„Teatr w Polsce/ Theatre in Poland. Dokumentacja sezonu 2008/2009”
Tomasz Miłkowski
Magazyn Literacki Książki nr 6/06.2010

Leave a Reply