Afisz teatrów lubelskich – czerwiec 2010

W czerwcu w teatrach Lublina.

Teatr im. J. Osterwy

Widzowie przekonani, że istnieją sztuki opierające się upływowi czasu, z każdym kolejnym odczytaniem nabierające znaczeń i głębszych sensów, z pewnością chętnie wybiorą się na wyreżyserowaną przez Leszka Mądzika inscenizację „Makbeta” Williama Szekspira. Spektakl twórcy „Sceny Plastycznej KUL” stara się ukazać „Makbeta” jako uniwersalny i przesycony symboliką, a jednocześnie niezwykle konkretny obraz tkwiących w każdym człowieku emocji: ambicji, miłości, strachu i pragnienia władzy. To one wyznaczają niepokojący i rządzący się swoimi prawami rytm przedstawienia. Czas, miejsce, w którym dzieją się przedstawiane wydarzenia, schodzą na dalszy plan. „Makbet” Mądzika nie jest bowiem ani historyczny, ani usilnie „uwspółcześniany”, po prostu JEST i właśnie ta ponadczasowość łączy go z dziełem wielkiego dramaturga. W obsadzie zobaczymy m.in.: Henryka Sobiecharta (król Dunkan), Krzysztofa Olchawę (Makbet), Jolantę Rychłowską (lady Makbet) i Artura Kocięckiego (Banko).

Teatr CH.H Andersena w Lublinie

W czerwcu najmłodsi lublinianie z pewnością chętnie wybiorą się na premierowe przedstawienie „Trzech muszkieterów” Aleksandra Dumasa w adaptacji Massimo Schustlera i reżyserii Arkadiusza Klucznika. Spektakl ten stanowi największy jak do tej pory projekt obejmujący takie ośrodki artystyczne jak: Teatr Andersena, Teatr Muzyczny, Teatr Provisorium i Kompania „Teatr”, Lubelski Teatr Tańca oraz Grupę Teatru Improwizacji No Potatoes. Rezultatem współpracy jest zrealizowane z ogromnym rozmachem, barwne widowisko przepełnione scenami pojedynków i pogoni, intrygami, walką o honor, przyjaźnią oraz przygodą. Młody, marzący o karierze muszkietera, Gaskończyk przybywa do Paryża. Szybko daje się wplątać w miażdżące tryby wielkiej polityki. Zyskuje oddanych przyjaciół i zaprzysięgłych wrogów. Poznaje najważniejsze osobistości Francji i spotyka na swojej drodze wiele pięknych oraz śmiertelnie niebezpiecznych kobiet. Kiedy zostaje wysłany w niezwykłe delikatnej misji odzyskania dwunastu diamentowych spinek, losy kraju, a także honor królowej, zależą tylko od niego. W spektaklu zobaczymy m.in.: Mateusza Kalińskiego (D’Antargnam), Bartosza Siwka (Athos), Bogusława Byrskiego (Porthos), Daniela Arbaczewskiego (Aramis) i Ilonę Zgiet (Milady).

Scena Plastyczna KUL

Od 11 czerwca 2010 r. w Ostrowieckim Browarze Kultury (ul. Siennieńska 54) w ramach „Pikniku Gombrowiczowskiego” można oglądać instalację zatytułowaną: „Z nocy Schulza – Leszek Mądzik”. 26 czerwca 2010 r. natomiast w Sali Konferencyjnej Pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim przy ul. Jana Pawła II Scena Plastyczna KUL zaprezentuje spektakl Leszka Mądzika pt. „Bruzda”. Organizatorem przedstawienia jest Biblioteka Pedagogiczna w Radzyniu Podlaskim.

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

W tym miesiącu w ramach „Kosmosu” Gardzienic, w teatrze Włodzimierza Staniewskiego będą wystawiane m.in.: „Ifigenia w Aulidzie” według Eurypidesa, „Elektra” wg Eurypidesa oraz „Odyseja”, spektakl absolwentów VII i VIII Akademii Praktyk Teatralnych, a także Nie-ludzka com.media”, spektakl zrealizowany przez absolwentów IX Akademii Praktyk Teatralnych.

Teatr Centralny

Jedną z ciekawszych propozycji teatralnych tego miesiąca jest z pewnością „Głód” Knuta Hamsuma zrealizowany przez lubelski „Teatr Centralny” i „Drammen Theater” z Norwegii. Spektakl w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego. Scenariusz spektaklu został osnuty na motywach zaczerpniętych z ostatniej książki Hamsuma „Na zarośniętych ścieżkach”. Są one przeplatane rozkładem dnia kliniki psychiatrycznej w Vidern, w której Hamsum przebywał w latach 1945-46 i był obserwowany po kątem związku pomiędzy postawionymi mu zarzutami zdrady ojczyzny i popierania rządów faszystowskich, a jego rzekomymi zaburzeniami psychicznymi. Głównym bohaterem jest sam Hamsum, postać jednocześnie realna i literacka, człowiek który pod wpływem zażywanych leków widzi siebie jako protagonistę stworzonej przez siebie wiele lat wcześniej powieści „Głód”. Ponownie trafia do Chrystianii. Tym razem po to, by prosić o publikację artykułu, który tłumaczyłby jego postawę w czasie okupacji Norwegii.

Leave a Reply