Przejdź do treści

Gwarancje Kultury TVP Kultura

 

TVP Kultura po raz piaty przyznaje Gwarancje Kultury, nagrody dla najciekawszych osobowości artystycznych ubiegłego sezonu. Ze względu na szczególny czas żałoby narodowej TVP Kultura rezygnuje z organizacji uroczystej Gali. Wręczenie statuetek zwycięzcom Gwarancji Kultury odbędzie się podczas konferencji prasowej. TVP Kultura 24 kwietnia o godz. 20.00 wyemituje specjalny reportaż prezentujący sylwetki i wywiady z laureatami Gwarancji Kultury.

Publikujemy listę nominowanych.

 

Nominowani w kategorii Muzyka poważna:

  1. Paweł Łukaszewski za nagranie kompozycji „Via Crucis” dla wytwórni Hyperion, które okazało się w 2009 roku wielkim sukcesem w Wielkiej Brytanii.

  2. Filip Berkowicz i Krakowskie Biuro Festiwalowe za stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali: Misteria Paschalia i Sacrum-Profanum.

  3. Marcin Zdunik za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów.

 

Nominowani w kategorii Jazz, Rock i inne…:

 

  1. Zespół Pustki za oryginalne i odkrywcze ujęcie poezji wybitnych polskich twórców w albumie „Kalambury”.

  2. Mateusz Kołakowski za płytę Mateusz Kołakowski & Dave Liebman – Live at Jazz Standard, będącą owocem współpracy młodego pianisty jazzowego z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keith’em Jarrett’em.

  3. Zespół Biff za zdrowe muzyczne szaleństwo oraz teksty – będące zabawą słowem w najlepszym stylu, osiągnięte w albumie „Ano”.

 

Nominowani w kategorii Teatr:

 

  1. Barbara Wysocka – za wszechstronną aktywność aktorską i reżyserską w teatrze dramatycznym i operowym, która objawia talent i niebanalną osobowość.

  2. Karolina Gruszka – za popis aktorski w przedstawieniu „Lipiec” Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni.

  3. Łukasz Witt-Michałowski – reżyser i szef Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie za działalność, która pokazuje, że najwięcej inicjatywy i wolności artystycznej rodzi się na pograniczu form.

 

Nominowani w kategorii Film:

 

  1. Bartek Konopka za „Królika po berlińsku”. Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku.

  2. Tadeusz Lubelski za „Historię kina polskiego”. Za udowodnienie, że książkę o historii filmu polskiego można czytać jak najlepszą powieść. Za udowodnienie, że polski film jest niezbywalną częścią dziedzictwa kulturowego i polskiej historii.

  3. Wojciech Smarzowski za „Dom zły”. Za wstrząsający obraz polskiego piekła. Za odwagę w łamaniu wszelkich tabu. Za konsekwentne rozwijanie autorskiego stylu.

 

Nominowani w kategorii Sztuki wizualne:

 

  1. Anna Molska za umiejętność redefiniowania w filmach sposobów postrzegania klasycznych motywów sztuki, takich jak akt, wnętrze i pejzaż. Za inteligentną grę z widzem poprzez nieoczekiwane łamanie konwencji i za posługiwanie się autoironią.

  2. Robert Kuśmirowski za wystawę w galerii Bunkier Sztuki w której artysta poruszył problem pamięci, nostalgii, przemijalności oraz za instalacje „Bunkier” pokazaną w londyńskiej galerii „Curve”. Kuśmirowski stworzył instalacje przestawiającą klaustrofobiczne wnętrza bunkra z II wojny światowej. Te niepokojące przestrzenie to symbole stanu psychicznego współczesnego człowieka.

  3. Jakub Julian Ziółkowski za twórczość, która wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa. Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium jakim jest malarstwo.

 

Nominowani w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży:

 

  1. Czasopismo Czarodziejska Kura „za pismo, spektakle, ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań”.

  2. Wystawa Interaktywny Plac Zabaw zrealizowana przez Centrum Sztuki WRO, za „ambicję, by dzieci przestały być bezradne w konfrontacji ze sztuką. By nauczyły się poznawać ją przez zmysły i czerpały z tego przyjemność.”

  3. Cykl książek Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka „Podręczny nieporadnik”, za „po pierwsze zupełnie nieprzydatną, po drugie zupełnie niepoważną, a po trzecie do łez śmieszną analizę niezastosowań młotka i innych przedmiotów”

Nominowani w kategorii Literatura:

  1. Dariusz Czaja – „Lekcje Ciemności” wydawnictwa Czarne za brawurową kontrę wobec „nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego”, za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok.

  2. Jan Polkowski – „Cantus”wydawnictwa a5 za „kaligrafię jasnego wzoru tajemnicy”, za niepokojący, melancholijny ton, za przerwanie milczenia po prawie dwóch dekadach.

  3. Janusz Rudnicki – „Śmierć czeskiego psa” wydawnictwa w.a.b. za cięty język i groteskowe świata odczucie, za poczucie humoru i honoru, za literacką niepoprawność polityczną.

 

 

 

 

Leave a Reply