Gwarancje Kultury TVP Kultura

 

TVP Kultura po raz piaty przyznaje Gwarancje Kultury, nagrody dla najciekawszych osobowości artystycznych ubiegłego sezonu. Ze względu na szczególny czas żałoby narodowej TVP Kultura rezygnuje z organizacji uroczystej Gali. Wręczenie statuetek zwycięzcom Gwarancji Kultury odbędzie się podczas konferencji prasowej. TVP Kultura 24 kwietnia o godz. 20.00 wyemituje specjalny reportaż prezentujący sylwetki i wywiady z laureatami Gwarancji Kultury.

Publikujemy listę nominowanych.

 

Nominowani w kategorii Muzyka poważna:

 1. Paweł Łukaszewski za nagranie kompozycji „Via Crucis” dla wytwórni Hyperion, które okazało się w 2009 roku wielkim sukcesem w Wielkiej Brytanii.

 2. Filip Berkowicz i Krakowskie Biuro Festiwalowe za stworzenie trwałej jakości artystycznej festiwali: Misteria Paschalia i Sacrum-Profanum.

 3. Marcin Zdunik za konsekwentne doskonalenie rzemiosła artystycznego oraz dojrzałe interpretacje, które sytuują tego młodego muzyka w gronie najlepszych polskich instrumentalistów.

 

Nominowani w kategorii Jazz, Rock i inne…:

 

 1. Zespół Pustki za oryginalne i odkrywcze ujęcie poezji wybitnych polskich twórców w albumie „Kalambury”.

 2. Mateusz Kołakowski za płytę Mateusz Kołakowski & Dave Liebman – Live at Jazz Standard, będącą owocem współpracy młodego pianisty jazzowego z Davem Liebmanem, znakomitym saksofonistą, znanym z występów z Milesem Davisem i Keith’em Jarrett’em.

 3. Zespół Biff za zdrowe muzyczne szaleństwo oraz teksty – będące zabawą słowem w najlepszym stylu, osiągnięte w albumie „Ano”.

 

Nominowani w kategorii Teatr:

 

 1. Barbara Wysocka – za wszechstronną aktywność aktorską i reżyserską w teatrze dramatycznym i operowym, która objawia talent i niebanalną osobowość.

 2. Karolina Gruszka – za popis aktorski w przedstawieniu „Lipiec” Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli w Warszawie, gdzie dała dowód, że aktorstwo jest kreacją formy stworzonej z wyobraźni.

 3. Łukasz Witt-Michałowski – reżyser i szef Sceny Prapremier In Vitro w Lublinie za działalność, która pokazuje, że najwięcej inicjatywy i wolności artystycznej rodzi się na pograniczu form.

 

Nominowani w kategorii Film:

 

 1. Bartek Konopka za „Królika po berlińsku”. Za polski dokument, który podbił świat. Za oscarowe nadzieje. Za najtrafniejszy komentarz do Wiosny Ludów z 89 roku.

 2. Tadeusz Lubelski za „Historię kina polskiego”. Za udowodnienie, że książkę o historii filmu polskiego można czytać jak najlepszą powieść. Za udowodnienie, że polski film jest niezbywalną częścią dziedzictwa kulturowego i polskiej historii.

 3. Wojciech Smarzowski za „Dom zły”. Za wstrząsający obraz polskiego piekła. Za odwagę w łamaniu wszelkich tabu. Za konsekwentne rozwijanie autorskiego stylu.

 

Nominowani w kategorii Sztuki wizualne:

 

 1. Anna Molska za umiejętność redefiniowania w filmach sposobów postrzegania klasycznych motywów sztuki, takich jak akt, wnętrze i pejzaż. Za inteligentną grę z widzem poprzez nieoczekiwane łamanie konwencji i za posługiwanie się autoironią.

 2. Robert Kuśmirowski za wystawę w galerii Bunkier Sztuki w której artysta poruszył problem pamięci, nostalgii, przemijalności oraz za instalacje „Bunkier” pokazaną w londyńskiej galerii „Curve”. Kuśmirowski stworzył instalacje przestawiającą klaustrofobiczne wnętrza bunkra z II wojny światowej. Te niepokojące przestrzenie to symbole stanu psychicznego współczesnego człowieka.

 3. Jakub Julian Ziółkowski za twórczość, która wniosła nową jakość do młodego polskiego malarstwa. Jego niepokojące obrazy świadczą o potężnej wyobraźni artysty. Nieobce jest mu penetrowanie podświadomości. Artysta ujawnia stany emocjonalne swojej generacji tradycyjnym medium jakim jest malarstwo.

 

Nominowani w kategorii Osiągnięcia w twórczym rozwoju dzieci i młodzieży:

 

 1. Czasopismo Czarodziejska Kura „za pismo, spektakle, ideologiczny pozytywizm i bezinteresowność działań”.

 2. Wystawa Interaktywny Plac Zabaw zrealizowana przez Centrum Sztuki WRO, za „ambicję, by dzieci przestały być bezradne w konfrontacji ze sztuką. By nauczyły się poznawać ją przez zmysły i czerpały z tego przyjemność.”

 3. Cykl książek Wojciecha Widłaka i Pawła Pawlaka „Podręczny nieporadnik”, za „po pierwsze zupełnie nieprzydatną, po drugie zupełnie niepoważną, a po trzecie do łez śmieszną analizę niezastosowań młotka i innych przedmiotów”

Nominowani w kategorii Literatura:

 1. Dariusz Czaja – „Lekcje Ciemności” wydawnictwa Czarne za brawurową kontrę wobec „nieznośnej lekkości, letniości świata współczesnego”, za pytanie o obecność zła, za odważne spojrzenie w mrok.

 2. Jan Polkowski – „Cantus”wydawnictwa a5 za „kaligrafię jasnego wzoru tajemnicy”, za niepokojący, melancholijny ton, za przerwanie milczenia po prawie dwóch dekadach.

 3. Janusz Rudnicki – „Śmierć czeskiego psa” wydawnictwa w.a.b. za cięty język i groteskowe świata odczucie, za poczucie humoru i honoru, za literacką niepoprawność polityczną.

 

 

 

 

Leave a Reply