Danuta Szaflarska pierwszą laureatką Nagrody im. Ireny Solskiej

 

Danuta Szaflarska oraz Halina Skoczyńska i Janusz Gajos w

 

Polska sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych/ Klubu Krytyki Teatralnej ustanowiła nową nagrodę imienia Ireny Solskiej z myślą o wyróżnianiu wybitnych polskich aktorek, których twórczość wywiera znaczący wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej. Patronka nagrody należy do legend polskiego teatru, jej osiągnięcia i oddanie sztuce budziły podziw i respekt. Odwołując się do Jej imienia, pragniemy zakreślić wysoki pułap artystyczny, jaki towarzyszyć będzie wyborom laureatek. Nagroda będzie przyznawana przez Klub Krytyki Teatralnej co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru.

W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy. Jej laureatką została DANUTA SZAFLARSKA, od dziesięcioleci związana z teatrami warszawskimi, na których scenach stworzyła wiele niezapomnianych kreacji.

Zdumiewająca okazała się zdolność artystki do współpracy z twórcami wielu generacji, odnajdywania wspólnego języka z przedstawicielami rozmaitych szkół i tendencji we współczesnej sztuce teatru. Potwierdzają ten niezwykły dar Jej fascynujące role na deskach Teatru Ateneum, Teatru Narodowego, TR Warszawa i Teatru Współczesnego, tak głęboko poruszające widzów, wysoko oceniane przez wszystkich znawców teatru.

 

Leave a Reply