MATKA BOSKA TRAFANKOWSKA

Ludzie, Daria Trafankowskaktórzy Ją znali, którzy o Niej pamiętają, którzy żyli w pobliżu postanowili skwerek zieleni przylegający do ulicy Orlej, przy której mieszkała, nazwać Jej imieniem. Uroczystość nadania Jej imienia skwerowi odbędzie się 15 marca o godz. 16.00. Fundacja im. Darii Trafankowskiej, Stowarzyszenie K-40 i Teatr „Kamienica” zapraszają wszystkich, którym Duśka była bliska.


MATKA BOSKA TRAFANKOWSKA

Tak mówili o niej. A bardziej zaprzyjaźnieni po prostu: Duśka. Ciepła, serdeczna, pogodna, uśmiechnięta do ludzi, zwierząt i świata. Zabrał ją rak trzustki w 2004; pochowana jest na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 207, rząd 4). Aktorka telewizyjna, teatralna, filmowa, lektorka i dziennikarka radiowa. W ostatnich latach życia związana z Teatrem Powszechnym.

Dlaczego „Matka Boska Trafankowska”? Bo miała serce jak ocean i bez miar serdeczności w sobie. Pomagała wszędzie, zawsze, wszystkim, gdy tylko dostrzegła potrzebujących tej pomocy. Często było to po prostu dobre słowo, zauważenie, pogłaskanie. Była pocieszycielką wszystkich braci i sióstr marnotrawnych. Duśka – mówiłam do niej – ty powinnaś otworzyć firmę Wysłucham każdego – wspomina w książce Hanny Karolak Krystyna Janda. Miała dla ludzi czas i cierpliwość. I ludzkie ciepło, które ogrzewa. To było także w jej rolach. Kiedyś rozmawiając z Nią, śmiałam się, że w Jej wykonaniu nawet Lady Makbet i najgorsza z wiedźm byłaby rozświetlona ludzkim ciepłem. Była pozbawiona zupełnie zawiści i zazdrości, co w tym zawodzie jest rzadkością. Rola, postać była dla niej kimś żywym, czytała literaturę w specyficzny sposób, jakby poprzez ludzi prawdziwych, znanych jej, spotykanych na ulicy, na skwerku. Zwłaszcza tym Jej, Dusinym skwerku.

Ludzie, którzy Ją znali, którzy o Niej pamiętają, którzy żyli w pobliżu postanowili skwerek zieleni przylegający do ulicy Orlej, przy której mieszkała, nazwać Jej imieniem. Ona zawsze o nich pamiętała, więc choćby w ten sposób za tę pamięć, za serdeczność pragną się Jej odpłacić. Będzie więc skwer Darii Trafankowskiej. Dar ludzi z ulicy Orlej. Ale nie tylko,. Także od wszystkich, którzy Ją zachowali w pamięci i sercach.

Uroczystość nadania Jej imienia skwerowi odbędzie się 15 marca o godz. 16.00. Fundacja im. Darii Trafankowskiej, Stowarzyszenie K-40 i Teatr „Kamienica” zapraszają wszystkich, którym Duśka była bliska.

O godz. 17.00 w Teatrze „Kamienica”odbędzie się konferencja prasowa oraz spotkanie

promujące książkę Hanny Karolak (wydanie uzupełnione) Duśka, opowiadającej o Darii Trafankowskiej; Wydawnictwo Nowy Świat.

A o godz. 19.00 odbędzie się, także w Teatrze „Kamienica” wyjątkowy koncert charytatywny. Całkowity dochód z koncertu zostanie przeznaczony na wsparcie dla ciężko chorych artystów. Wystąpią m.in: Małgorzata Kożuchowska, Dorota Landowska, Katarzyna Pakosińska, Justyna Sieńczyłło, Joanna Szczepkowska, Beata Ścibakówna, Mariusz Bonaszewski, Tadeusz Chudecki, Włodzimierz Nahorny.

Słowem o Dusi podzieli się Emilian Kamiński. W recitalach zobaczymy Magdę Umer i Anię Srokę.

W przerwie koncertu będzie można kupić książki z autografem autorki.

Część dochodu ze sprzedaży książek zasili konto fundacji.

 

 

 

 

Leave a Reply