„Tryby” na Powiślu

W ramach cyklu czytań aktorskich współczesnych sztuk hiszpańskich pt. Sceny listopadowe, tym razem Instytut Cervantesa zaprasza na „Tryby” Raúla Hemándeza Garrido – sztukę uhonorowaną nagrodą Teatru Lope de Vega. Spotkanie rozpoczyna się 18 lutego o godz. 19.00 w warszawskiej Klubokawiarni Powiśle, przy ul. Kruczkowskiego 3 B.

Utwór  powstał na kanwie wydarzenia, które miało miejsce w Rosji, po pierestrojce, i zostało opisane w prasie. Podczas kłótni, pewne małżeństwo morduje przyjaciela, by zaraz potem uprawiać miłość. Następnego ranka kobieta przerabia trupa przyjaciela na hamburgery.

Nie próbując tworzyć teatru-dokumentu, czy bawić się prawdziwym zdarzeniem, tekst jednocześnie jest formą śledztwa. Chce zbadać głównych sprawców tego makabrycznego czynu. Nie po to, aby pławić się w okrucieństwie, lecz by zapytać o przyczynę ludzkich zachowań i zobaczyć, jak kumulacja okoliczności wielokrotnie zmusza nas do podejmowania decyzji, które dla bezstronnego obserwatora mogłyby się wydawać absurdalne.

Pod względem czasowym dzieło nie zachowuje schematu liniowego. To mistrzowskie połączenie krótkich scen, w których wraz z rozwojem dramatycznym bohaterów miesza się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, na wzór kompozycji kubistycznej. To zabieg konieczny, aby historia nie została zredukowana do prostego wycinka prasowego, z którego się zrodziła.

Reżyseria:
Reda Haddad

Wystepują:
Beata Ścibakówna
Miroslaw Zbrojewicz
Andżelika Kurowska
Anna Kaszuba
Yacin Zmit

Termin:
18.02.2010, godz. 19.00
Miejsce
Klubokawiarnia Warszawa Powiśle
Ul. Kruczkowskiego 3B

Leave a Reply