50-lecie pracy artystycznej Mariana Kociniaka w Teatrze Na Woli

Teatr Na Woli zaprasza na Jubileusz 50-lecia pracy artystycznej wybitnego aktora, Mariana Kociniaka, który odbędzie się 16 stycznia 2010.
fot. Hubert Komerski
Pan Marian Kociniak świętować go będzie spektaklem "Bomba" w reżyserii Macieja Kowalewskiego.
Po spektaklu odbędzie się uroczysta gala honorująca wielkiego aktora.
Najważniejsze role w dorobku Pana Mariana Kociniaka to rola Stanleya w "Śmierci komiwojażera" u Janusza Warmińskiego, rola Beni Krzyka w "Zmierzchu" u Bohdana Korzeniowskiego, Siemiona Podsiekalnikowa w "Samobójcy" Andrzeja Rozhina, rola Piotra Wierchowieńskiego w "Biesach" u Janusza Warmińskiego, rola Lucky'ego w "Czekając na Godota" u Macieja Prusa, rola Normana w "Garderobianym" u Krzysztofa Zaleskiego. Publiczność i krytycy pamiętają jego role w sztukach Sławomira Mrożka. Do ważniejszych zalicza się też rola Maxa w "Powrocie do domu" Harolda Pintera u Barbary Sass.

Marian Kociniak debiutował w filmie w 1960 roku epizodem w "Niewinnych czarodziejach" Andrzeja Wajdy, ale później grał już prawie wyłącznie role pierwszoplanowe u najważniejszych polskich reżyserów. Największą popularność przyniosła mu oczywiście rola Franka Dolasa w filmie "Jak rozpętałem II wojnę światową". Marian Kociniak zagrał też 80 ról w Teatrze Telewizji. Był wielokrotnie nagradzany i honorowany. W 2001 roku otrzymał Krzyż Oficerski OOP za wybitne zasługi w pracy artystycznej.

W aktualnym repertuarze Teatru Na Woli trzy tytuły z udziałem Mariana Kociniaka: "Bomba", "Oczy Brigitte Bardot" i "Siostry przytulanki".

Obchody jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej Mariana Kociniaka honorowym patronatem objęli:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski
Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Zapraszamy na cykl jubileuszowych spektakli 15, 16 i 17 stycznia 2010 roku.

Teatr Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego
Ul. Kasprzaka 22
01-211 Warszawa
Tel. 022 632 24 78
bilety@teatrnawoli.pl
www.teatrnawoli.pl

Leave a Reply