Afisz teatrów w Lublinie

W teatrach lubelskich w październiku.

Afisz teatrów w Lublinie

październik 2009

Teatr im. J. Osterwy

Widzowie, którzy nie widzieli jeszcze lubelskiej inscenizacji „Wesela” Wyspiańskiego mogą nadrobić te braki wybierając się w tym miesiącu do teatru „Osterwy”. Spektakl w reżyserii Krzysztofa Babickiego to adaptacja wyciszona i dosyć stonowana. Nie znajdziemy w niej natrętnej cepelii, przepychu kostiumów czy krzykliwej scenografii. Na prawie pustej scenie, aktorzy w strojach sygnalizujących tylko pewne związki z ludowością, nie tyle grają Wyspiańskiego, co Wyspiańskim mówią. Ich celem jest skupienie uwagi oglądających przede wszystkim na słowie, wypowiadanym prosto oraz naturalnie, bez nachalnej folkloryzacji, ale i bez uwspółcześniania „na siłę”. Dzięki temu sztuka ta stanowi przykład na to, że nie trzeba naszego „narodowego dramatu” wystawiać koniecznie „z chłopska”, czy „z nowoczesna”, wystarczy –prawdziwie. W obsadzie zobaczymy m.in.: Henryka Sobiecharta (Gospodarz), Szymona Sędrowskiego (Pan Młody), Magdalenę Sztejman- Lipowską (Panna Młoda) i Joannę Laskowską(Rachel).

Teatr Muzyczny w Lublinie

Dokuczliwą nudę październikowych wieczorów z pewnością rozproszy wyreżyserowany przez Zbigniewa Czeskiego spektakl „Wesoła wdówka” Franza Lehara. Historia pięknej i zamożnej wdowy po księciu Pontevedro, Hanny Glawari, której za pomocą wielu przemyślnych intryg udaje się zdobyć dumnego oraz wzdragającego się przed posądzeniem o interesowność hrabiego Daniłę, zachwyca humorem i bawi rozmaitością ludzkich typów. Jeżeli dodamy do tego uwielbiane przez kolejne pokolenia widzów arie „Pieśń o Wilii”, „Usta milczą, dusza śpiewa”, czy „W Paryżu jestem pierwszy raz” nietrudno zrozumieć , dlaczego „Wesoła wdówka” jest jednym z najpopularniejszych dzieł twórczości operetkowej.

Do młodzieży skierowane jest natomiast widowisko taneczne „Nie tylko Jezioro Łabędzie. Impresje muzyczno baletowe”. Składający się z fragmentów wielu muzycznych przedstawień spektakl ma ukazywać sposób w jaki taniec, na równi z muzyką może odzwierciedlać oraz kształtować ludzkie emocje. Praca choreografa jest tu potraktowana jako jedna z dziedzin sztuki, równorzędna, a jednocześnie dopełniająca artystyczną działalność kompozytora czy śpiewaków.

Teatr im. H. Ch. Andersena

Już 30.X Muzyczna Scena Andersena zaprasza dorosłych widzów na koncert Tymon Tymańskiego, który wystąpi razem z zespołem „The Transistors”. Podczas koncertu usłyszą oni m.in. najnowsze piosenki z płyty „The Bigos Heart” .Na płycie tej znalazły się też utwory wykonywane gościnnie przez Leszka Możdżera i Grzegorza Halamę . Artyści wykonają także sprawdzone numery z płyt „Don’t Panic! We’re From Poland“ i „Wesele” oraz te pochodzące z nieco starszego repertuaru grupy „Kury”. Zważywszy, że głównymi zaletami koncertów Tymańskiego jest eklektyczność muzycznych stylów, gra formą i błyskotliwe reinterpretacje konwencji, warto się wybrać.

Scena Plastyczna KUL

W tym miesiącu Scena Plastyczna KUL zaprezentowała spektakl skierowany do młodych widzów. „Blask” (wystawiany 5.X w poznańskim „Starym Browarze” w ramach 17 Biennale Sztuki dla Dziecka) to w zamierzeniu Leszka Mądzika przedstawienie, które ma współgrać z świeżością dziecięcej wyobraźni oraz oddziaływać na jego wrażliwość. Jedynymi środkami przekazu są tu ruch, maska, barwa i nie pojawiają się żądne słowa, ani klasycznie pojmowana akcja. Tym co umożliwia porozumienie pomiędzy abstrakcją przekazu, a konkretnością odbiorcy ma być dziwny, zachwycający świat nieistniejących ptaków, metafor wielobarwnych uczuć, które w sobie nosimy. Miłośników sztuk plastycznych zainteresuje wiadomość, że 10.X. w Konsulacie Polskim w Brześciu odbędzie się wernisaż plakatów Leszka Mądzika, a od 15.X w Art. Gallery w Polkowicach będzie można obejrzeć zorganizowaną w ramach cyklu „W kręgu kultur. Miedziowe spotkania…z kulturą japońską” wystawę jego fotografii z Japonii. 20.X natomiast odbędzie się w Filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie promocja najnowszego albumu fotograficznego dokumentującego twórczość Mądzika: „Teatr, scenografia, warsztaty, fotografia, plakat”.

 

Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”

Na 17 października zaplanowano inscenizację „Kosmosu Gardzienic” („Metamorfozy” według Apulejusza, „Ifigenia” Eurypidesa oraz sceny z „Odysei” plon VII i VIII Akademii Praktyk Teatralnych) Włodzimierza Staniewskiego oraz „Sen Szamana”, sztukę wystawianą przez współpracujący z „OPT Gardzienice” norweski teatr Stella Polaris. 23.X Stella Polaris zaprezentuje „Statek głupców” w reżyserii Pera Spildry Borga. Przedstawienie zapowiadane jako: „szalone, żywe i poetyckie” stworzone zostało z udziałem uczestników warsztatów teatralnych. 24.X „Kosmosowi…” towarzyszyć będą fragmenty spektakli zrealizowanych przez Stella Polaris. 29.X zaś, orkiestra symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod dyrekcją Mikołaja Blajdy i z udziałem Zygmunta Koniecznego zagra muzykę do przedstawienia „Ifigenia w Aulidzie” według Eurypidesa w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego.

Leave a Reply