Afisz teatrów w Lublinie Wrzesień 2009

W teatrach Lublina we wrześniu.
Teatr im. J. Osterwy

Już 25 września kończy się w teatrze Osterwy przerwa wakacyjna. Niecierpliwi, którzy na możliwość obejrzenia ciekawego spektaklu nie chcą czekać aż do października, powinni wybrać się na lubelską adaptację sztuki Woody Allena: „Bóg”. Wyreżyserowane przez Grzegorza Kempinsky’ego przedstawienie to solidna i wgniatająca w fotel dawka ironicznego angielskiego humoru, któremu smakowitej pikanterii dodają znakomicie podpatrzone absurdy polskiej rzeczywistości. Jeśli połączymy to wszystko z konwencją „teatru w teatrze” oraz akcją osadzoną w ramach odbywającego się w starożytnej Grecji V wieku przed naszą erą, konkursu na najlepszą sztukę dramatyczną, otrzymamy receptę na przyjemne (a i dające do myślenia) spędzenie jesiennego wieczoru. Jakby w myśl starej oświeceniowej zasady, by „pouczając nie nudzić, zaś bawiąc, nie kłamać” oglądający może liczyć na inteligentny dowcip, który zmusza do refleksji, nie narażając zarazem na „męki wyższego rzędu”.  Spektakl, w którym w najbardziej komicznych momentach pojawia się nutka zadumy, a najpoważniejsze prawdy przekazywane są z lekkim przymrużeniem oka, cieszy się dużą popularnością, o czym świadczą entuzjastyczne relacje widzów zadowolonych, że w Lublinie zdarzyło się w końcu coś naprawdę zabawnego. No, dzięki Bogu.

Teatr im. J. H. Andersena

W tym miesiącu na deski Teatru Andersena wchodzą aż dwie premiery. Pierwsza z nich to „Trzy świnki, czyli Los Tres Vagabundos” w reżyserii Stanislava Stasko. Spektakl stanowi adaptację popularnej bajki o zaprzyjaźnionych prosiaczkach, które szukają schronienia przed złym wilkiem w wybudowanych przez siebie domkach. Adaptację o tyleż szczególną i odbiegającą od oryginału, że przenosi akcję opowieści w przestrzeń wielkomiejskiego blokowiska, z sympatycznych świnek czyni hip-hopowców, a z groźnego wilka – złośliwego dozorcę. Realizacja sztuki w konwencji modnej „uwspółcześnionej klasyki” umożliwia zastosowanie w przedstawieniu nowoczesnej choreografii (opracowanej przez Miroslavę Valentikową) oraz muzyki hip-hopowej. Dodatkową zaletą inscenizacji stanowi fakt, iż została ona pomyślana jako improwizacja, a co za tym idzie, każdy spektakl „Trzech świnek” jest jedyny i niepowtarzalny. Drugą z proponowanych najmłodszym widzom premier są wyreżyserowane przez Marka Pitmana „Przygody Sindbada Żeglarza”. Przedstawienie osnute zostało na kanwie „Klech sezamowych” Bolesława Leśmiana, nawiązującego do arabskich „Baśni tysiąca i jednej nocy”, zbioru poetyckich opowieści o niezwykłych przygodach młodego podróżnika przemierzającego wody Oceanu Indyjskiego. W wersji teatru Andersena baśń ta staje się przede wszystkim uniwersalną historią poszukiwania największego skarbu – samego siebie oraz odnalezienia najprawdziwszej magii – w tym, co zwyczajne i codzienne. 

Scena Plastyczna KUL

We wrześniu wszyscy miłośnicy teatru Sceny Plastycznej mają możliwość obejrzenia spektaklu „Bruzda”, który wystawiany będzie 5.IX w klasztorze na Świętym Krzyżu. Przedstawieniu towarzyszyć będzie promocja najnowszej książki o Leszku Mądziku autorstwa Dominiki Leszczyńskiej pt: „Leszek Mądzik. Podróż”. Wszyscy, którym termin ten, z różnych względów, nie odpowiada, pocieszy natomiast wiadomość, że sztuka „Bruzda” zostanie też zaprezentowana w Państwowym Muzeum na Majdanku, w siedemdziesiątą rocznicę sowieckiej inwazji na Polskę (17. IX, Barak 56).

Ośrodek praktyk teatralnych „Gardzienice”

Ze względu na to, iż zespół OPT obecnie przebywa oraz wystawia swoje spektakle w Norwegii (w ramach projektu „ogrody i ogrody teatru polsko-norweska wymiana rezydencjonalna teatrów” realizowanego wspólnie z norweskim teatrem „Stella Solaris”), „Kosmos” Gardzienic zobaczą lubelscy widzowie dopiero w październiku. Tymczasem, warto wybrać się na wystawę prac  Zdzisława Beksińskiego pt: „Rysunki”. Wystawa rozpocznie się wernisażem (1.IX), na którym z wykładem na temat twórczości artysty wystąpi Stefan Tarczyński, Dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Jego wypowiedź zakończy projekcja filmu Bogdana Dziworskiego „W hołdzie Beksińskiemu”.

neTTheatre (Teatr Centralny)

Wzbudzające liczne spory zagadnienie istnienia pozaziemskich cywilizacji jest tematem zrealizowanego przez neTTheatre spektaklu „U.F.O Spotykacz”. Reżyser, Paweł Passini stara się odpowiedzieć w nim na frapujące pytania o to, jak Obcy mogliby postrzegać ludzkość, i co my, ludzie moglibyśmy zaoferować im, gdyby doszło do spotkania. Problem Ich-pozaziemskich staje się w tej sztuce paradoksalnie, problemem wartości nas-ziemskich, aksjologicznej hierarchii tego, co uznajemy za ważne, godne podniosłej roli naszego reprezentanta – Spotykacza.

Leave a Reply