Strach w Krośnie

Trwają przygotowania do II edycji NOCNYCH TEATRALIÓW STRACHY, które odbędą się 11 września 2009 roku w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

I edycja Nocnych Teatraliów poświęcona była młodym ludziom poszukującym swojego miejsca w teatrze. Spotkaliśmy się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, żeby wciągnąć widzów w alternatywną rzeczywistość teatru offowego, niezależnego, co spotkało się z szerokim uznaniem i zainteresowaniem miłośników teatru z Podkarpacia. W związku z tak szerokim odbiorem imprezy, aktorzy teatru z Krosna postanowili zorganizować drugą edycję Festiwalu.

“Przygotowując II edycję, nastawiamy się na poszukiwanie nowych przestrzeni, form a przede wszystkim ludzi związanych ze sceną. Myślą przewodnią festiwalu stają się słowa Jerzego Grotowskiego: “Odkrycia są daleko za nami i trzeba odbyć podróż wstecz, aby dotrzeć aż do nich”, i w ich nurcie będziemy się cały czas poruszać. Ważna staje się dla nas nie tylko przestrzeń teatru, ale spotkanie z samym sobą i przede wszystkim konfrontacja artystów z publicznością. Mamy nadzieję, że dyskusje dotyczące sceny, spektakli i sztuki trwać będą aż do świtu. Niech teatralna noc stanie się podróżą przez różne oblicza teatru” – zachęca aktor Teatru s.tr.a.c.h., Alan Bochnak.

Od początku marca 2009 r. trwały kwalifikacje do Nocnych Teatraliów STRACHY. Warunkiem uczestniczenia w kwalifikacjach było wypełnienie i przysłanie na adres organizatora karty zgłoszenia oraz nagrania video spektaklu do dnia 30 czerwca. Jak zapewniają organizatorzy, wszystkie spektakle będą otwarte dla publiczności.

Ogółem do Nocnych Teatraliów STRACHY 2009 przystąpiło 31 teatrów z 36 spektaklami.

Po zapoznaniu się ze wszystkimi zgłoszeniami 15 lipca 2009r. biuro organizacyjne Teatru s.tr.a.c.h. w składzie: Alan Bochnak, Dagmara Bogacz, Natalia Czernicka, Anna Romańczak, Fabian Schwartz i Paweł Wrona, postanowiło zaprosić 4 zespoły:

– Teatr Fuzja ze spektaklem "Sen Wahazara" (POZNAŃ)

– Teatr Napięcie ze spektaklem "Opera Dożynki" (ŁÓDŹ)

– Teatr Nikoli ze spektaklem "Lolita Dolly". (KRAKÓW)

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Teatr Figur z KRAKOWA ze spektaklem "Rękodzieło artystyczne". Obok zaproszonych gości organizator w osobie Teatru s.tr.a.c.h. zaprezentuje premierowy spektakl plenerowy.

Różnorodność form teatrów z całej Polski, spektakle, spotkania z twórcami już za niespełna miesiąc w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, a szczegółowe informacje oraz program imprezy już wkrótce!

Leave a Reply