Afisz teatrów lubelskich czerwiec 2009

Co teatralnego w Lubinie w czerwcu.
Afisz teatrów lubelskich czerwiec 2009
Teatr im. J. Osterwy
Od 5.V na scenie lubelskiego teatru „Osterwy” wystawiana jest lubelska adaptacja komedii Woody’ego Allena „Bóg”. Lubelska podwójnie, bo nie tylko w Lublinie odegrana, ale i „po lubelsku” dosmaczona, okraszona obficie aluzjami do znanych nam(i zdawałoby się, często zupełnie nieśmiesznych, realiów). W ramach Allenowskiego ironicznego humoru, absurdu tak krańcowego, że aż ocierającego się o dosłowność i na wpół tylko żartobliwej refleksyjności, nabierają one nowego, błyskotliwego sznytu, który zmusza do gargantuicznego śmiechu, największych malkontentów. Oto dwóch starożytnych Greków: pisarz Schizokrates (Jerzy Rogalski) i aktor Kretynik (Wojciech Dobrowolski) zastanawiają się, jakie będzie zakończenie sztuki zgłoszonej do konkursu dramatycznego. Wkrótce okazuje się jednak, że także oni są bohaterami czyjeś sztuki. Akcja przyśpiesza, kolejne warstwy znaczeniowe nakładają się na siebie. Świat starogrecki miesza się z fragmentami polskich dramatów, by potem płynnie podryfować w kierunku satyry na stosunki panujące we współczesnym teatrze. Szkatułkowa kompozycja spektaklu odsłania kolejne dna, coraz śmieszniejsze, coraz bardziej zaskakujące, ale i skłaniające do coraz poważniejszej refleksji. Bo wbrew prowokującemu rozmaite przypuszczenia tytułowi, „Bóg” w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego jest raczej o człowieku. Pojawiający się w sztuce Bóg, wyśmiewany Idiotos, to postać skeczowa, jakby żywcem (lub odwrotnie-trupem) wyciągnięta z pomiędzy pożółkłych kart przewrotnej mitologii „a rebours”. Tym, kto liczy się naprawdę jest człowiek oraz jego odpowiedzialność wobec tego, kim i jaki jest. Ta dydaktyczna refleksja, przystrojona w karnawałowy kotylion dowcipu Allena, naprawdę nie boli! W obsadzie m.in.: Wojciech Dobrowolski, Roman Kruczkowski, Jerzy Rogalski, Łukasz Król i Monika Babicka.
Scena plastyczna KUL
Miłośników plastycznej fotograficznej i scenicznej działalności Leszka Mądzika z pewnością zainteresuje wiadomość, że 6. VI w Sali Białej Muzeum Pałacu w Wilanowie odbędzie się promocja albumu „Leszek Mądzik. Teatr, scenografia, warsztaty, fotografia, plakat”, której towarzych będzie spotkanie autorskie z twórcą Sceny Plastycznej KUL oraz projekcja filmów „Studio alternatywne” TVP Kultura i „Noc Walpurgii” TVP Kultura. Ponadto, do końca czerwca w Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL można oglądać wystawę prac plastycznych oraz przestrzennych instalacji Jerzego Kaliny. Charakteryzująca jego dzieła poetyka powszedniości, wykorzystanie zwykłych, znanych z codziennego użytku przedmiotów i materiałów (blacha, łóżko, puszki, woda, drewno) wykreśla zaskakującą wieloznacznością przestrzeń spotkania odbiorcy z dziełem, rzeczywistości surowej i nieukształtowanej, z tą przetworzoną przez sztukę. To co potoczne i pozornie nieważne, miesza się z Trancendentnym i doniosłym, zachęta do indywidualnego przeżycia z patosem wspólnego doświadczenia. Warto się wybrać, zwłaszcza, że w obrębie polskiej sztuki, oryginalne, przemyślane prace Kaliny, wciąż pozostają zjawiskiem niezwykłym i osobnym.

Ośrodek praktyk twórczych „Gardzienice
Najbliższe spektakle „Antycznego Kosmosu Gardzienic” już w dniach 12-13.V i 19-20.V. W programie zobaczymy:
METAMORFOZY wg Apulejusza – w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, opracowanie muzyczne Maciej Rychły
Sceny z ELEKTRY (cheironomia/gesty)  wg Eurypidesa – w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego
IFIGENIA w A… wg Eurypidesa – w reżyserii Włodzimierza Staniewskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego
Sceny z IFIGENII CYGAŃSKIEJ spektaklu VI Akademii Praktyk Teatralnych (opieka artystyczna: Włodzimierz Staniewski)
Sceny z ODYSEJI – praca w toku – pierwsze publiczne prezentacje nowego spektaklu VII i VIII Akademii Praktyk Teatralnych
Wystawa ,,303 zdjęcia z historii Gardzienic'' projekcje,…

Leave a Reply