Afisz teatrów lubelskich- maj 2009

Pod koniec maja w teatrach lubelskich.
Teatr im. J. Osterwy

W tym miesiącu na deskach teatru „Osterwy” będzie można zobaczyć jedną z rzadziej wystawianych komedii W. Szekspira ”Wszystko dobre, co się dobrze kończy” w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Przewrotna i pełna ironii historia nisko urodzonej piękności Heleny, która w zamian za wyleczenie króla uzyskuje od niego obietnicę niezwykle korzystnego  mariażu z cynicznym hrabią Bertramem, śmieszy i prowokuje. Czym śmieszy?  Sprytną grą, konwencją każącą wierzyć, że to mężczyzna ma być wojownikiem walczącym o rękę ukochanej, celowo przerysowaną pompatycznością króla (Henryk Sobiechart), który otrząsa się z patosu, doprowadzając go aż do granic przesady, ciętymi ripostami bohaterów i determinacją Heleny (Kinga Waligóra), na wszelkie możliwe sposoby oblegającej opornego wybranka (Bertram-Krzysztof Olchawa). A prowokuje do przemyśleń na temat tego, czy miłość usprawiedliwia manipulacje drugim człowiekiem oraz czy istnieją granice, których nie wolno przekroczyć w walce o odwzajemnione uczucie. Warto wybrać się i osobiście przekonać, że ową przysłowiową „słabą płcią”nie zawsze bywają kobiety. W obsadzie obok już wymienionych wystąpią m.in.: Tomasz Bielawiec, Jerzy Rogalski, Artur Kocięcki i Monika Babicka. Tych wszystkich, którzy nie zdążyli jeszcze obejrzeć schodzącego już ze sceny „Osterwy” spektaklu „Opowieści lasku wiedeńskiego” Odona von Horwatha z pewnością ucieszy wiadomość, że bilety na dwa ostatnie przedstawienia (27, 28.V) zostaną rozprowadzone po specjalnych, obniżonych cenach.

Teatr Muzyczny w Lublinie

Na 31 maja zaplanowana została premiera skierowanej do najmłodszych (ale nie tylko) widzów adaptacji opery  Wolfganga Amadeusza Mozarta „Czarodziejski flet”. „Mały czarodziejski flet”, bo tak brzmi tytuł wyreżyserowanego przez Andrzeja Gałłę
spektaklu, to opowieść o niezwykłych i pełnych poetyckiej magii przygodach egipskiego księcia Tamino, który trafia do baśniowej krainy, pięknej, lecz złowieszczej  Królowej Nocy. Trzymająca w napięciu, wielowątkowa akcja, trudności, które piętrzą się na drodze do ręki ukochanej Paminy, zabawna i niezwykle sympatyczna postać ptasznika Papagena, a przede wszystkim doskonała muzyka i szczęśliwe zakończenie, każące wierzyć w zwycięstwo miłości, „potęgi jaśniejszej od gwiazd”, sprawiają że „Mały czarodziejski flet” to wspaniałe, barwne widowisko dla  młodych marzycieli w każdym wieku.

Teatr im. H. Ch. Andersena

Już 30 maja najmłodsi Lublinianie będą mogli zobaczyć pierwszą polską inscenizację niezwykle popularnej bajki „Przygody pszczółki Mai”. Główna bohaterka musicalu Jerzego Jana Połońskiego to malutka i odrobinę naiwna, lecz za to bardzo odważna pszczółka. Wyruszając na pomoc porwanej królowej pszczół Maja nie podejrzewa nawet, że podróż ta, niekiedy niebezpieczna i ryzykowna, pozwoli jej na spotkanie niezwykłych postaci, zrozumienie czym jest prawdziwa przyjaźń i odnalezienie tego, co w życiu pszczoły, tej małej i tej zupełnie dorosłej, liczy się najbardziej. Z bezpretensjonalnym urokiem, jaki roztacza kolorowy świat Mai, dobrze współgra muzyka Marcina Partyki oraz zaprojektowana przez Evę Farkasową scenografia.

Scena plastyczna KUL

Miłośnicy tworzonego przez Leszka Mądzika teatru będą mieli w tym miesiącu możliwość obejrzenia spektaklu „Odchodzi”. Przedstawienie wystawiane będzie w Starej Auli Gmachu Głównego Kul 24. V (19.00-20.30). Ponadto do 7.V w Centrum Scenografii Polskiej w Katowicach można odwiedzać wystawę „Leszek Mądzik. Wyobrażone”, na której znalazły się elementy scenografii używanych przy realizacji  przedstawień Sceny Plastycznej.

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice

Najbliższe spektakle „Antycznego Kosmosu Gardzienic” już w dniach 29-30.V. Tym razem zespół aktorski Włodzimierza Staniewskiego wystąpi m.in. z „Metamorfozami” Apulejusza, „Elektrą” Eurypidesa,  „Ifigenią w Aulidzie” Eurypidesa, scenami z „Elektry” Eurypidesa oraz plonem VI Akademii Praktyk Teatralnych pod  opieką artystyczną Włodzimierza Staniewskiego: „Ifigenią cygańską”. Cały czas toczą się też przygotowania do pierwszej publicznej prezentacji pokazowego przedstawienia VII i VIII Akademii Teatralnej – scenami z „Odyseji”.

Leave a Reply