Mistrzowie teatru przełomu XX i XXI wieku we Wrocławiu

Od 14. do 30. czerwca Wrocław gościć będzie najwybitniejszych reżyserów teatralnych, twórców dzieł o wyjątkowej i ponadczasowej formie, budujących teatr, w którym – zgodnie z tym, co postulował Jerzy Grotowski – najistotniejszą rolę odgrywa aktor. Festiwal „Świat miejscem prawdy” odbywa się w ustanowionym przez UNESCO Roku Grotowskiego, w 50. rocznicę powstania Teatru Laboratorium oraz w 10. rocznicę śmierci Jerzego Grotowskiego – światowej sławy reżysera, badacza teatru i myśliciela. Festiwal organizuje wrocławski Instytut Grotowskiego.

Prezentacja dawnych i najnowszych spektakli zaproszonych artystów stanie się punktem wyjścia do rozważań o wartościach trwałych – niezależnych od upodobań publiczności i krytyków – z którymi sztuka teatru weszła w nowe stulecie. Oprócz 10 spektakli mistrzowskich zaplanowano także pokazy filmowe, dyskusje i spotkania z artystami.

Na wrocławskich scenach swoje przedstawienia zaprezentują Peter Brook, Pina Bausch, Eugenio Barba, Krystian Lupa, Anatolij Wasiljew, Richard Schechner, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Roberto Bacci oraz Krzysztof Warlikowski. Gościem specjalnym będzie Ludwik Flaszen – współtwórca Teatru Laboratorium.

Nurtem równoległym festiwalu „Świat miejscem prawdy” jest „Linia Wschodnia” – pokazy spektakli teatrów poszukujących, które współpracują z Instytutem Grotowskiego. We Wrocławiu i Brzezince zaprezentują się Lalish Theaterlabor z Austrii, Plavo Pozorište z Serbii, Majsternia Pisni z Ukrainy, a także zespoły polskie: Teatr Pieśń Kozła i Teatr ZAR oraz Przedsięwzięcie „Pieśń Pomiędzy”.

Na 20. czerwca zaplanowano Wrocławską Noc Teatrów – prezentację najciekawszych przedstawień teatrów dolnośląskich. Publiczność festiwalu „Świat miejscem prawdy” będzie miała okazję obejrzeć 3 spektakle Teatru Cinema z Michałowic: „Krótka historia kroku marszowego”, „Nie mówię tu o miłości”, „Miałem taki sen”, przedstawienie pt. „Łemko” Teatru Modrzejewskiej z Legnicy, „Opętanych” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, a także 3 przedstawienia Kliniki Lalek z Wolimierza: „Kosmosaga o ostatniej kropli wody”, „Anielicje” oraz „Saligia”. Opera Wrocławska w ramach Nocy Teatrów pokaże „Wesele” Figara, a Teatr Polski – „Sprawę Dantona” i „Smycz”.

Leave a Reply