Afisz teatrów lubelskich- marzec 2009

Przedstawiamy propozycje teatrów w Lublinie.
Afisz teatrów lubelskich- marzec 2009
      

Teatr im. J Osterwy

 Marcowa oferta „Osterwy” powinna przypaść do gustu, zarówno starszym, jak i młodszym miłośnikom teatru. Dla widzów pełnoletnich przeznaczona jest schodząca już ze sceny sztuka Petra Zelenki" „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Losy Petra, młodego mężczyzny, który, poszukując uczucia, wikła się w smutno- śmieszne i coraz bardziej groteskowe sytuacje,wpisują się w historię o ludziach  zawieszonych między absurdem, a samotnością , odważnym łamaniem obyczajowego tabu i poczuciem braku sensu .Za ich kolejnymi, coraz dziwniejszymi oraz ocierającymi się o patologię sposobami na związki międzyludzkie kryje się rozczarowanie sobą i światem. Spektakl ten niesie też pytania o sens relacji między;ludzkich w czasach , gdy normą staje się łamanie normy, a za kolejnymi przekraczanymi barierami czai się tylko pustka. Warto zobaczyć adaptację dokonaną przez K. Babickiego, gdyż pomimo drastyczności niektórych scen jest to zaskakująco głęboka  refleksja na temat tragi- komicznej rzeczywistości ,w której żyjemy. W obsadzie min.: Szymona Sędrowski, Monika Babicka, Łukasz Król i Tomasz Bielawiec. Dzieci natomiast z pewnością chętnie wybiorą się na prapremierowe przedstawienie : „O dwóch krasnalach i końcu świata” (29.III). Pełne pogody
perypetie Lena i Lenki, krasnali, które w poszukiwaniu końca świata trafiły prosto z lasu w sam środek miejskiej dżungli, każą się zastanowić, czy na pewno krasnoludki przestałyby potrzebne w opanowanej przez internet rzeczywistości. Przedstawienie z przesłaniem, ale bez natrętnego dydaktyzmu, pokazuje znaczenie takich tradycyjnych wartości  jak przyjaźń i życzliwość. Warto wspomnieć również, że wyreżyserowany przez K. Babickiego spektakl, powstał na podstawie scenariusza Grażyny Lutosławskiej, znanej dziennikarki Radia Lublin. Na scenie zobaczymy min: Hankę Brulińską, Przemysława Gąsiorowicza, Monikę Babicką i Mikołaja Roznerskiego.

Teatr muzyczny w Lublinie

W tym miesiącu "Teatr muzyczny" proponuje lubelskim widzom "Skrzypka na dachu". Fabuła jednego z najsłynniejszych musicali osnuta została na kanwie prozy tworzącego w języku jidysz pisarza Szolema Alejchema.
Codzienne życie mieszkańców Anatewki, małej miejscowości w carskiej Rosji widziane jest oczyma mleczarza Tewje, jego żony Gołdy oraz ich córek.  Na tle współistnienia dwóch  odrębnych społeczności: polskiej i żydowskiej zarysowuje się wewnętrzny konflikt Tewje, który pragnąc wydać córki za mąż, musi wybierać pomiędzy ich szczęściem a wiernością tradycji. Na domiar złego, Żydzi dowiadują się o konieczności opuszczenia Anatewki…Oprócz frapującej akcji, wielką zaletą „Skrzypca na dachu” są łatwo wpadające w ucho, powszechnie znane melodie oraz specyficzna atmosfera tworzona przez ciepły humor, wyrozumiałość dla ludzkich słabości i życiową mądrość prostego mleczarza. Dzieci natomiast z pewnością ucieszy muzyczna adaptacja „O dwóch takich, co ukradli księżyc”. Niezwykle przygody niesfornych bliźniaków, którzy opuszczają rodzinny Zapiecek w poszukiwaniu krainy, gdzie nie trzeba pracować, obfitują w dramatyczne momenty, ale wszystko, jak to w bajce, dobrze się kończy. W pełnej wdzięku i lekkości adaptacji Jerzego Turowicza coś dla siebie znajdą też rodzice, a wszyscy docenią piękne melodie i barwne sceny baletowe.

Teatr im H.Ch. Andersena

Na deskach Teatru Andersena wystawiany będzie marcu spektakl „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca”.  Tytułowy bohater to nosorożec, który, mimo iż ma pomalowany na niebiesko pokój, fajkę oraz trójkę oddanych przyjaciół, nie czuje się szczęśliwy. Jego marzeniem jest latanie. Niestety, jak wiemy, nosorożce  to stworzenia, które w przestrzeni powietrznej nie czują się najswobodniej. Mimo przeciwności losu nosorożec się jednak nie poddaje i postanawia walczyć o realizację upragnionego celu. Okazuje się, że przy pomocy przyjaciół, a także dzięki sile wyobraźni, nawet to, co pozornie nierealne, staje się możliwe. Optymistyczny przekaz rozchmurzy nawet najbardziej ponurego nosorożca, który siedząc na widowni, wciąż nie wie jeszcze, że potrafi latać.

Scena plastyczna KUL

W dniach 9-15 marca odbędą się na zaproszenie „Stalker Teatro” w Turynie L. Mądzik poprowadzi międzynarodowy warsztat teatralny zatytułowany „Warstwa”. Jego celem ma być, jak deklaruje Mądzik: „odkrycie własnej, nie obciążonej CZASEM natury”, zrozumienie, jakim jest, lub raczej mógłby być człowiek odarty z kontekstu, w jaki wtłacza go rzeczywistość,w której żyje. Tytuł „Warstwy” ma sygnalizować próbę uwolnienia się od wszystkiego, co nie stanowi pierwotnej, a zarazem ostatecznej istoty człowieczeństwa. W Akademii Sztuk Pięknych w Turynie odbędzie się także spotkanie autorskie z Leszkiem Mądzikiem. Od 6.III  do 31.III w Art Gallery w Polkowicach będzie zaś można w ramach  „XI Polkowickich Dni Teatru” obejrzeć wystawę pt: „Przestrzeń teatru Leszka Mądzika”. Jest to  doskonała okazja, by przekonać się, jak wielki jest wpływ scenografii na wytworzenie swoistej, magicznej aury realizowanych przez Scenę plastyczną spektakli.

Ośrodek Praktyk Twórczych Gardzienice

Najbliższe spektakle „Antycznego Kosmosu Gardzienic” w reżyserii W. Staniewskiego już w dniach 27-27.III. Tym razem w programie znajdą się  m.in.: sceny z „Elektry” Eurypidesa, „Metamorfozy” wg,. Apulejusza, „Ifigenia w Aulidzie” wg. Eurypidesa, sceny z „Ifigenii cygańskiej”, VI Akademii Praktyk Teatralnych pod opieką artystyczną W. Staniewskiego, filmy, teatralne variete, teatralne jam session. Cały czas istnieje też możliwość zapoznania się z materiałami zgromadzonymi na wystawie „303 zdjęcia z historii Gardzienic”.

Leave a Reply