Andrzej Bubień nagrodzony w Petersburgu

Petersburskie Stowarzyszenie Teatroman przyznało Andrzejowi Bubieniowi, polskiemu reżyserowi, od kilu lat dyrektorowi artystycznemu Teatru na Wasijewskiej w Sankt Petersburgu, nagrodę za reżyserię dwóch spektakli „Daniel Stein-tłumacz” Ludmiły Ulickiej i „Kuracja” wg powieści Jacka Głębskiego.
Lubow Makiejewa (Nadzieżda) i Urij Itskow (Simic) w Szarańczy na deskach Teatru Satyry.

Warto dodać, że w Petersburgu przyznawane są co roku także nagrody krytyki (Złoty reflektor), Bubień był nominowany za reżyserię „Szarańczy” w poprzednim sezonie, a inny jego spektakl, „Konfitury”, był nominowany za najlepszą scenografię i najlepszy duet aktorski, i został wyróżniony Złotym reflektorem za najlepszą scenografię.
To właśnie spektakl „Konfitury” został nominowany do tegorocznej Złotej Maski w trzech kluczowych kategoriach – najlepszy spektakl roku, najlepsza scenografia roku, najlepsza reżyseria roku. Złota maska to najważniejsza nagroda teatralna w Rosji, coś w rodzaju teatralnych Oscarów, wszyscy do tego podchodzą strasznie poważnie, a gala w Moskwie nie gorsza niż w Hollywood. Sama nominacja uważana jest za ogromne wyróżnienie.
W kwietniu odbywa się w Moskwie wielki festiwal, na którym pokazywane są wszystkie nominowane przedstawienia. Na festiwal przyjeżdżają producenci z całego świata, krytycy, reżyserzy.
Wygląda na to, że Bubień stał się kolekcjonerem nagród w Rosji. Nagrody Stowarzyszenie Teatroman, które wręczano 2 marca, nie odebrał jednak osobiście, bo przebywa w Debreczynie, gdzie przegotowuje węgierską premiera „Obłom-offa” wg Michaiła Ugarowa – sztukę tę tłumaczył Andrzej Bubień na polski, a grana była w warszawskim Teatrze Dramatycznym w reżyserii Andrzeja Domalika.

Leave a Reply