Afisz teatrów lubelskich: listopad 2008

Teatralny Lublin zaprasza.

Teatr im. Juliusza Osterwy
W tym miesiącu  na scenie „Osterwy” wystawiane będą aż dwie premiery. Pierwsza z nich to, przeznaczony wyłącznie dla pełnoletnich widzów, „Rock’n’Roll” Toma Stopparda (premiera 15.XI). Akcja sztuki rozpoczyna się w roku 1968 od inwazji wojsk sowieckich na Czechosłowację, a kończy upadkiem komunizmu. Głównym bohaterem jest Czech, który z miłości do zachodniej muzyki gotowy jest na takie dwuznaczne moralnie, a czasem zgoła niemoralne posunięcia, jak donos na swojego wykładowcę, czy współpraca z komunistycznymi służbami specjalnymi. Fabuła inkrustowana jest cytatami z utworów muzycznych wykonywanych przez przedstawicieli „zgniłej kontrkultury imperializmu”, czyli zespoły: „The Beatles”, „The Dooors”, The Rolling Stones”, „Pink Floyd”, The Velvet Undergroud”. Reżyser lubelskiej adaptacji spektaklu „Rock’n’Roll” Krzysztof Babicki twierdzi, że jest to „ Jedna z najważniejszych sztuk, jakie napisano o naszym tu i teraz”. Warto zasugerować się tą opinią i przekonać osobiście, czy jest prawdziwa. W obsadzie m.in. Szymon Sędrowski, Tomasz Bielawiec, Andrzej Golejewski i Monika Babicka .
Kolejna, również reżyserowana przez Krzysztofa Babickiego, premierowa propozycja, to: „Aktor w literaturze polskiej. Jubileusz 90 lat ZASPu”. Jest to spektakl szczególny, gdyż opowiadający czasem poważnie, niekiedy żartobliwie, o pracy oraz powołaniu aktora i dramaturga. Całość skonstruowana z wykorzystaniem fragmentów utworów m.in. Herberta, Mrożka, Wyspiańskiego i Norwida. To chyba wystarczy, aby obejrzeć ten spektakl, ku „pokrzepieniu serc”, nauce i przestrodze.
Scena Plastyczna KUL
Tej jesieni miłośnicy teatru Leszka Mądzika nie mają powodów do narzekań. Między 9, a 13.XI, w Centralnym Basenie Działań Artystycznych w Warszawie, Scena Plastyczna KUL zaprezentuje aż trzy swoje spektakle. 9.XI będzie to „Wilgoć”, pozbawiona słów opowieść wody oraz światła, jedynych środków wyrazu mówiących o życiu, które wyłoniło się z morza i trwa, przezwyciężając mrok. 11.XI widzowie obejrzą „Wrota”, utrzymana w kolorystyce czerni historię o sprawach niezrozumiałych jak cierpienie, fundamentalnych niczym ogień i woda, oraz ważnych jak odpowiedź na pytanie, kim jesteśmy. 13.XI to czas na nawiązujący do książki Tadeusza Różewicza, spektakl „Odchodzi”, dyskurs o samotności żyjących, zmuszonych do konfrontacji z tamtą stroną. Bo nawet, jeśli się w nią nie wierzy, nigdy nie przestaje ona niepokoić twarzami wszystkich, którzy wyprzedzili nas w przemijaniu. 5.XI zespół L. Mądzika zaprezentuje zrealizowany wspólnie z Teatrem Tańca Włodzimierza   Kucy „Logos”. 19.XI zaś, w starej Auli KUL, Scena Plastyczna… wystąpi ze swoim „Odchodzi”.
Teatr im. J.Ch. Andersena
Teatr Andersena zaprasza dzieci oraz ich opiekunów na „Piotrusia Pana”, a także „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca”. Najmłodsi i ich rodzice mają też cały czas możliwość wybrania się na „Dzikie łabędzie”, reżyserowany przez Jerzego Biełunasa, spektakl o sile uczucia i poświęceniu przezwyciężającym czar złego zaklęcia.
Teatr Muzyczny w Lublinie
Miłośnicy muzyki z pewnością nie będą odkładać wyprawy na lubelską adaptację „Traviaty” Giuseppe Verdiego, opery opartej na słynnej powieści Aleksandra Dumasa „Dama Kameliowa”. Historia tragicznie zakończonej miłości szlachetnej kurtyzany Violetty Valery i młodego poety Alfreda Germonta z pewnością poruszy najbardziej opanowanych widzów. Jeżeli i to nie wystarczy, przekona ich wartka akcja osadzona w XIX wiecznym Paryżu oraz, a raczej przede wszystkim, wspaniała muzyka. Teatr muzyczny wystawia też „Zemstę nietoperza”, „Księżniczkę Czardasza”, a dla dzieci, bardzo przez nie lubianą, historię „Calineczki”.
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
„Antyczny Kosmos Gardzienic” zobaczymy 20 i 21 XI. Będą się na niego składały: „Metamorfozy”wg. Apulejusza, „Elektra wg. Eurypidesa, „Ifigenia w Aulidzie”wg. Eurypidesa, a także „Cygańska Ifigenia”. Ten dyplomowy spektakl VI Akademii Praktyk Teatralnych, stanowi wieloznaczną, satyryczną i żartobliwą, a równocześnie poważną reinterpretacją „Ifigenii w Aulidzie” Eurypidesa. W adaptacji wykorzystane zostały pieśni cygańskie oraz tradycyjne stroje Romów.
Teatr ITP
Najbliższe spektakle „Historyji” już 8.XI (Sokołów Podlaski), 9.XI (Czerwińsk) i 10.XI (Płock), a „Peer Gynta”, 23.XI (Nowa Aula KUL).  Do tych, którzy chcieliby nie tylko podziwiać, ale też przyczynić się do powstania widowiska teatralnego, ITP. kieruje propozycję wystąpienia w spektaklu „Prorok”. Jest ona skierowana do studentów I i II roku( tylko mężczyzn) potrafiących śpiewać, chcących pracować w zespole i posiadających dużo wolnego czasu. Mile widziani będą kandydaci grający na jakimś instrumencie i z wcześniejszym doświadczeniem scenicznym.
Teatr Provisorium i Kompania „Teatr”
„Trans Atlantyk” Witolda Gombrowicza to, mimo upływu lat, lektura wciąż kontrowersyjna, poruszająca problematykę polskości  jako źródła naszej tożsamości, dumy i wstydu. Ojczyzna oraz tradycja zderza się z „synczyzną”– kuszącą nieskrępowaną wolnością, ale też przerażającą odpowiedzialnością, która jest niesie ze sobą dorosłość. W reżyserii Janusza Opryńskiego za dynamicznie potoczystą akcją kryje się refleksja na temat dylematów, przed którymi staje Polak chcący być nowoczesnym człowiekiem oraz człowiek pragnący stać się nowoczesnym Polakiem.

Leave a Reply