Drażliwa kwestia duszy

Austriackie forum kultury w Warszawie Agencja ADiT i Teatr Wytwórnia zapraszają na próbę czytaną sztuki Dimitré Dineva "Drażliwa kwestia duszy" w przekładzie Marka Szalszy z udziałem zaproszonych aktorów (Izabelą Szelą , Karoliną Dafne – Porcari, Kasią Misiewicz – Żurek, Konradem Bugajem, Zbyszkiem Dziduchem, Ireneuszem Koziołem, Krzysztofem Szekalskim i Marcinem Tyrole) oraz z muzyką na żywo (akordeon – Radosław Polakowski, klarnet – Paweł Szamburski) pod opieką reżyserską Ewy Moczadło (AdiT). Poniedziałek, 3 listopada, godz. 19.00 Teatr Wytwórnia !! Wstęp wolny !!

Noc poprzedzająca pogrzeb robotnika budowlanego Nikodima staje się okazją do spotkania kilku przyjaciół i drażliwych rozważań na temat duszy. Pavlina, żona zmarłego, pragnie urządzić prawdziwy bułgarski pogrzeb. Zaprasza w tym celu wykwalifikowaną płaczkę Sladkie. Po chwili dołączają do niej koledzy zmarłego, którzy razem z nim pracowali na budowie. Wieczór wspomnień, magii i opowieści o bułgarskich, rumuńskich i serbskich zwyczajach związanych z przejściem w zaświaty, dość szybko przeradza się w radosną biesiadę. Przyjaciele wyjmują z trumny Nikodima i razem z nim zaczynają świętować. W międzyczasie wychodzą na jaw skrywane uczucia, antagonizmy i tęsknota za krajami, z których przyszło bohaterom emigrować. Noc pożegnania przyjaciela staje się okazją do oderwania od przytłaczającej codzienności. Wszyscy bawią się tak dobrze, że nie zauważają przechadzającego się po pokoju Charona, szukającego zapłaty za przeprowadzenie duszy na tamten świata.

Dimitré Dinev – ur. w 1968 roku w Bułgarii, od 1986 roku pierwsze publikacje w językach bułgarskim, rosyjskim i niemieckim, w 1990 roku ucieczka do Austrii, od 1991 roku studia filozofii i rusycystyki w Wiedniu, od 1992 roku publikuje scenariusze, a w 2003 roku pierwszą powieść "Engelszungen", która została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez krytykę, jak i publiczność.  Zdobywca wielu nagród literackich.

www.teatrwytwornia.pl
róg Markowskiej i Białostockiej
KORESPONDENCJA MAILOWA:
teatr@teatrwytwornia.pl
rezerwacja@teatrwytwornia.pl
tel. (022)7412305

Leave a Reply