Kiksa 50 lat na scenie

Krystyna Kołodziejczyk (Kiksa) obchodzi 50-lecie pracy artystycznej.

Krystyna Kołodziejczyk skończyła Wydział Aktorski łódzkiej „filmówki” we wczesnych latach 60-tych (klimat tych czasów będzie również w atmosferze zdarzeń jubileuszowego wieczoru w Rampie – projekcji filmów, w których wystąpiła Kiksa, muzyce i występach artystycznych, które dedykują  jej  koledzy) – czasach, gdy w szkole etiudy filmowe kręcił Roman Polański.

Aktorka  zadebiutowała w Teatrze Powszechnym w Łodzi, potem występowała z sukcesem na scenach Koszalina, Bydgoszczy i Poznania. Żywiołowa, o dużym temperamencie i komediowym zacięciu święciła triumfy jako Donna Diana w „Zielonym Gilu” Tirso de Moliny czy jako Dorotka w „Krakowiakach i góralach” Bogusławskiego. Wdzięk, naturalność i intuicja Kiksy budziły sympatię widzów. Kiedy w latach 70-tych pojawiła się w Warszawie zmieniła swoja drogę artystyczną zostając aktorką  Józefa Szajny w Teatrze Studio. W ostatnich latach grała w Teatrze Nowym Adama Hanuszkiewicza. Stworzyła tam  emocjonalne, przejmujące role –  Matki w ‘Balladynie” i Niani w „Ojcu” Strindberga.

Od debiutu w „Cafe pod Minogą”  zagrała w wielu polskich filmach i serialach.

Jest kopalnią anegdot i opowieści teatralnych. Wszyscy ją znają i ona zna wszystkich. Na pewno na jej jubileusz przybędzie połowa artystycznej stolicy.

Jubileuszowe serdeczności!
Redakcja

Leave a Reply