Ciało kobiety, młot – w Teatrze Polonia

Co znaczy być dzisiaj kobietą? Czym jest kobiecość? Co się czuje, kiedy jako zawód uprawia się rzucanie młotem i jest wysokiej klasy sportsmenką?

      Kamila Skolimowska jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła olimpijskie złoto w rzucie młotem. To dyscyplina tradycyjnie męska i skrajnie siłowa. Rzut młotem dla kobiet został dopuszczony po raz pierwszy dopiero na Olimpiadzie w Sydney. To tam Kamila zdobyła tytuł Mistrzyni, mając zaledwie 17 lat. Kamila uprawia sport odkąd skończyła 11 lat, zaczęła od podnoszenia ciężarów, dziedzinie mocno związanej z rzucaniem młotem, w której do tej pory w Polsce przoduje. W wieku 25 lat, Kamila Skolimowska jest dzisiaj jedną z najlepszych polskich sportsmenek.
   
     To poprzez jej portret – w interpretacji  Bogusławy Schubert – „Ciało kobiety, młot” spektakl multimedialny i dokumentalny, próbuje zburzyć stereotypy, które ciągle jeszcze tkwią w naszym społeczeństwie na temat ciała kobiety i kryteriów kobiecości.

    Spektakl stanowi pierwszy etap projektu składającego się z 4 części, których tematem są inne dyscypliny w rzutach  (kula, dysk, oszczep, młot). Każdy z etapów będzie realizowany w innym kraju europejskim : Francji, Niemczech, Turcji – Koniec projektu zakończy się połączeniem wszystkich części w jeden większy  spektakl.

    Monodram powstaje pod patronatem Instytut Francuskiego oraz Ambasady Francuskiej w Warszawie i będzie prezentowany w dwóch wersjach językowych (polskiej i francuskiej).

Tekst i reżyseria  Judith Depaule
Tłumaczenie Maryna Ochab, Bogusława Schubert
 Autor zdjęć do filmu Mateusz Wajda
Kostiumy Cyprian Medard Cieśliński
Muzyka Laurent Dailleau
Producent wykonawczy Magdalena Kłosińska
Występuje Bogusława Schubert

Premiera
(polska wersja językowa) 11 października 2008 r./(fr wersja językowa) 18 października 2008 r.

 

Leave a Reply