Teatralne propozycje TVP Kultura (jesień 2008)

TVP Kultura w nowym sezonie będzie realizować swoją specialite de la maison, czyli transmisje i rejestracje przedstawień polskich teatrów.

30 września planowana jest transmisja spektaklu "Wierszalin. Reportaż o końcu świata" z Teatru Wierszalin w Supraślu. Przedstawienie Piotra Tomaszuka otrzymało ostatnio główną nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Będzie to już 15 transmisja teatralna TVP Kultura. Wcześniej emitowane były m.in. spektakle: "Made in Poland" w reż. Wojcieszka, "Słomkowy kapelusz" w reż. Cieplaka, "Matka Joanna od Aniołów" w reż. Fiedora, "Przypadek Klary" w reż. Miśkiewicz, "Wielkie kazanie księdza Bernarda" – monodram Jerzego Treli, "Kartoteka" w reż. Zadary, "Seks, prochy i rock&roll" – monodram Bronisława Wrocławskiego. TVP Kultura zarejestrowała również m.in. przedstawienia Jerzego Grzegorzewskiego: "Sędziowie" i "Hamlet Stanisława Jarockiego", a także "Kosmos" Jerzego Jarockiego, "Teczki" Teatru Ósmego Dnia. Na antenie stacji odbyła się telewizyjna premiera spektaklu Grzegorza Jarzyny "2008: Makbet" oraz przedstawień zarejestrowanych przez Polskie Wydawnictwo Audiowizualne m.in. "H." w reż. Jana Klaty, "Albośmy to jacy, tacy" w reż. Piotra Cieplaka, "Kroniki – obyczaj lamentacyjny" Teatru Pieśń Kozła.

 

Sezon 2008/2009 w TVP Kultura otworzy (7 IX) rejestracja przedstawienia Opolskiego Teatru Lalki i Aktora "Spowiedź w drewnie. Żywoty świętych" w reż. Krystiana Kobyłki. Będzie to pierwsza w telewizji emisja klasycznego już dzieła teatru lalkowego. Zdjęcia do spektaklu zrealizował Mikołaj Jaroszewicz – autor zdjęć do Oskarowej animacji "Piotruś i wilk".

 

W październiku TVP Kultura planuje "Tydzień z Krzysztofem Warlikowskim", w ramach którego odbędzie się premiera "Burzy" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Będzie to rejestracja zrealizowana w koprodukcji z Polskim Wydawnictwem Audiowizualnym spektaklu Teatru Rozmaitości w Warszawie. Przy okazji przypomniane zostaną inne przedstawienia Warlikowskiego zarejestrowane przez TVP Kultura: "Poskromienie złośnicy" i "Krum".

 

TVP Kultura przygotowuje również premiery innych głośnych spektakli teatralnych: "Transfer" w reżyserii Jana Klaty z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, "Wymazywanie" wg Bernharda w reż. Krystian Lupa z Teatru Dramatycznego w Warszawie, "Ferdydurke" wg Gombrowicza z Teatru Provisorium w Lublinie, "Bułhakow" w reż. Macieja Wojtyszki z Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

 

Teatr w TVP Kultura jak zwykle będzie można oglądać we wtorki o 20.30 i w niedziele ok. 15. Wtorki przeznaczono na premiery, przeniesienia spektakli teatralnych do Teatru TV (m.in. "Tango" Mrożka w reż. Macieja Englerta z Teatru Współczesnego w Warszawie we wrześniu), spektakle Złotej Setki Teatru TV (m.in. "Cyrano de Bergerac" Rostanda w reż. Krzysztofa Zaleskiego we wrześniu), zagraniczne przedstawienia teatralne, filmowe ekranizacje sztuk teatralnych.

Repertuar teatralny w niedziele układa się wedle porządku:

– pierwsza niedziela miesiąca: Teatr dla Dzieci i Młodzieży

– druga niedziela: Kobry (m.in. "Pomarańcze" Cosmosa z udziałem Romana Wilhelmiego i Władysława Kowalskiego we wrześniu)

– trzecia niedziela: najlepsze komedie Teatru TV (m.in. "Ciotka Karola" w reż. Gustawa Holoubka we wrześniu, "Spółka morderców" w reż. Edwarda Dziewońskiego w październiku)

– czwarta niedziela: spektakle na życzenie widzów

 

W listopadzie TVP Kultura z okazji 55-lecia Teatru TV przypomni najbardziej legendarne przedstawienia telewizyjnej sceny, m.in.: "Apollo z Bellac" w reż. Adama Hanuszkiewicza, "Mieszczanin szlachcicem" w reż. Jerzego Gruzy, "Trzy siostry" w reż. Aleksandra Bardiniego, "Damy i huzary" w reż. Olgi Lipińskiej, "Oświadczyny" w reż. Jerzego Antczaka, "Do piachu" w reż. Kazimierza Kutza, "Drewniany talerz" w reż. Jana Bratkowskiego.

 

TVP Kultura zaplanowała również poniedziałkowe pasmo filmów i programów dokumentalnych o teatrze co drugi poniedziałek miesiąca o 17.05. W ramach cyklu premiera serii portretów polskich teatrów w mniejszych ośrodkach. W drugi wtorek miesiąca o 18.30 magazyn "Sceny ze sceny", prezentujący najciekawsze zjawiska, twórców i wydarzenia współczesnego teatru.

Leave a Reply