Bytom i taniec

Jak co roku od 29 czerwca do 12 lipca Bytom za sprawą Śląskiego Teatru Tańca zamieni się w europejską stolicę tańca. W tych dniach bowiem, już po raz piętnasty odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej.

Image

Liss Fain fot. Marty Sholl

W tych dniach bowiem, już po raz piętnasty odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej. Na jubileuszowej XV Konferencji – Festiwalu w Bytomiu zaprezentowane zostaną spektakle
o rozmaitych formach, utrzymane w wysoce indywidualnej stylistyce twórców oraz takie, które są typowe dla określonego trendu lub koncepcji historycznej.

Podczas XV Konferencji – Festiwalu widzowie będą mogli zobaczyć występy wybitnych, cieszących się międzynarodową sławą tancerzy – choreografów, którzy na ten czas przyjadą do Bytomia z niemalże wszystkich stron świata. Ze Szwajcarii przybędzie Compagnie Drift, jeden z ciekawszych zespołów europejskich o wysublimowanym stylu, eksperymentatorskim nastawieniu do twórczości. Spektakle Compagnie Drift na pewno przypadną do gustu widzom oczekującym od sztuki wrażeń estetycznych oraz takim, którzy lubią śmiałe poszukiwania w warstwie formalnej. Niebywałą atrakcją będzie występ Eiko & Koma grupy pochodzącej z Japonii, a od 1976 roku związanej ze Stanami Zjednoczonymi. Jako jedni z nielicznych odbiegają w swej twórczości od tradycyjnych form tańca i teatru japońskiego, a nieustannie zmierzają w stronę awangardy. Ich spektakle zachwycą również sympatyków muzyki, gdyż zespół ściśle współpracuje z światowej sławy pianistką Margaret Leng Tan. Widzów lubujących się w spektaklach multimedialnych bez wątpienia zainteresuje znakomity Hybrid Authorship Project , czyli współpracujący od lat z Śląskim Teatrem Tańca Joe Alter z USA. Z Hong – Kongu przyjedzie Y – Space, zespół wysoce renomowany, który skupia się na tworzeniu nowego języka tańca poprzez improwizację czy multimedia. Tuż po premierze w Nowym Yorku do Bytomia na specjalne zaproszenie Śląskiego Teatru Tańca przyjedzie Trajal Harrel z USA. Godnym polecenia jest również Henrik Kaalund z Danii, absolwent szkoły Johna Cranko w Stuttgarcie. Laureat wielu nagród w konkursach choreograficznych, między innymi zdobył I miejsce w Hannoverze oraz Leipzig. Absolutnym zaskoczeniem może okazać się zespół Okoem Dance Theatre z Rosji, a więc grupa młodych tancerzy, którzy inspiracji szukają w mitologii skandynawskiej. Tych widzów, których interesuje rozwój tańca współczesnego w Polsce zaciekawi polska platforma tańca, czyli Lubelski Teatr Tańca oraz Laboratorium Choreograficzne Śląskiego Teatru Tańca. Poza tym na scenie zobaczyć będzie można Idan Cohena z Izraela, Yossi Berga & Oded Graf z Izraela, Liss Fain Dance z USA, Quorum Ballet z Portugalii, Mirianę Preis z Chorwacji, Teatr Novogo Fronta z Czech, Milenę Koulas z Cypru. Wymienione zespoły to tylko część z prezentacji festiwalowych.

Konferencja – Festiwal jest dwutygodniową imprezą o charakterze artystycznym z jednej strony, a czysto edukacyjnym z drugiej. Ponieważ Konferencja – Festiwal to nie tylko spektakle, ale również szereg warsztatów o przeróżnej tematyce, od tańca współczesnego począwszy, poprzez zajęcia z tańca integracyjnego, terapii przez ruch, choreoterapii psychologicznej, warsztatów tańca dla seniorów, aż do warsztatów pisania o tańcu, menadżerów sztuki oraz Małej Konferencji Tańca.

Osobom, które aktywnie pragnęłyby uczestniczyć w Konferencji – Festiwalu proponujemy udział w największych w kraju Międzynarodowych Warsztatach Tańca Współczesnego, które poprowadzą profesjonalni nauczyciele tańca z całego świata. W tym roku podczas zajęć uczestnicy będą mogli zapoznać się z wieloma metodami, wśród których znajdą się zajęcia z tańca afrykańskiego (Nora Chipaumire, Zimbabwe / USA), nihon buyo (Kazuko Yamazaki, USA), techniki Limona (Louise Frank, Holandia), baletu radzieckiego(Slava Krichmariev, Rosja), tańca brzucha (Aisa Latour, Holandia), tarantelli (Margherita d’Amelio, Niemcy), tańca indyjskiego (Farah Holz, Niemcy), gyrokinesis (Anna Achimowicz, Polska), polskiej techniki tańca współczesnego (Jacek Łumiński, Polska) i wielu innych. Z myślą o najmłodszych przygotowano Małą Konferencję Tańca. To przedsięwzięcie adresowane jest do dzieci w wieku 7-12 lat. W ramach trzygodzinnych zajęć uczestniczyć będą w zajęciach prowadzonych przez Brooke Smiley (USA), Wandę Gala (USA), Korinę Kordovą (Brazylia) oraz Magdalenę Górnicką (Polska).

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej to również szereg projektów społecznych. Zaliczyć do nich można Międzynarodowe Warsztaty Tańca Integracyjnego, skierowane do osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich, tancerzy i osób zainteresowanych pracą twórczą z osobami niepełnosprawnymi. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą między innymi przez światowej sławy pedagogów: Gesel Mason (USA), a także Vicky Fox(Wielka Brytania). Warsztaty Terapii przez Ruch, adresowane są do pedagogów, terapeutów oraz fizjoterapeutów. Celem zajęć jest poznanie technik terapeutycznego oddziaływania przez sztukę taneczną na osoby niepełnosprawne. Zajęcia warsztatowe prowadzone będą między innymi przez Matthew Westerby (Wielka Brytania) oraz Liam Clancy(USA). Jednocześnie przeprowadzane będą warsztaty dla najmłodszych, a więc Terapia przez Ruch dla dzieci oraz Warsztaty Choreoterapii Psychologicznej. Poza tym podczas Konferencji – Festiwalu odbędą się warsztaty z różnych form tanecznych dla osób starszych pragnących rozpocząć lub powrócić do przygody z tańcem – Warsztaty Tańca dla Seniorów.

Do udziału w poszczególnych warsztatach zapraszamy także wszystkich, którzy pragnęliby pogłębić swoje wiadomości z zakresu historii i teorii tańca, a także krytyki tanecznej. Z myślą o nich kontynuujemy Międzynarodowe Seminarium Historyków i Krytyków Tańca oraz Warsztaty Pisania o Tańcu. W skład seminarium wchodzą zajęcia z krytyki tańca prowadzone przez Donalda McDonagh (USA) – krytyka „The New York Times”, a także z historii tańca, gdzie wykładowcą będzie m.in. George Jackson (USA) – krytyk „Dance Magazine”. Ponadto w ramach warsztatów pisania o tańcu odbędą się ćwiczenia i wykłady z udziałem Romana Pawłowskiego, dziennikarza Gazety Wyborczej oraz wielu innych międzynarodowej sławy wykładowców. Na Warsztaty Menedżerów Sztuki zapraszamy osoby, które zainteresowane są problematyką zarządzania w instytucjach kultury oraz pozyskiwaniem środków na projekty artystyczne. Zajęcia poprowadzą m.in. przedstawiciele fundacji oraz programów UE, które wspierają działania kulturalne, a także Catherine Peila – Dyrektor Projektów Międzynarodowych ŚTT, David Guion (USA) – Konsultant ds. Rozwoju (Columbus, Ohio) Iwona Alter (USA) – Elmer’s Products, Inc. (Ohio, USA), oraz Margerie Nesset / USA – specjalista ds. rozwoju instytucji kulturalnych.

Ponadto XV Konferencji – Festiwalowi towarzyszyć będzie szereg ciekawych wydarzeń takich jak: Ogólnopolski Turniej Tańca Hip-Hop / Street Dance, wystawa fotografii Tomasza Zakrzewskiego  – wybór najciekawszych prac fotograficznych spektakli prezentowanych podczas ostatnich dziesięciu edycji Konferencji-Festiwalu Tańca, a także Pokonkursowa Wystawa Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na projekt plakatu XV edycji Konferencji-Festiwalu Tańca.

Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego i Festiwal Sztuki Tanecznej to przedsięwzięcie o bardzo złożonej strukturze. W związku z tym każdy może znaleźć coś dla siebie.

Szczegóły: www.konferencja.stt.art.pl tel.281 82 53, 281 82 55

Leave a Reply