Afisz teatrów lubelskich: Czerwiec w 2008

O czerwcowych propozycjach teatralnych w Lublinie pisze Iwona Jędrzejewska.
Teatr im. Juliusza Osterwy
Na 27 VI zaplanowano premierowe przedstawienie będące adaptacją jednej z najrzadziej wystawianych sztuk Williama Szekspira. Komedia „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, to opowieść o Helenie, kobiecie inteligentnej i przebiegłej, lecz nisko urodzonej, która, w zamian za pomoc w wyleczeniu króla Francji, prosi go o wydanie za Hrabiego Bertrama. Niestety, Bertram nie zamierza zawrzeć niekorzystnego związku i stwierdza, że woli zginąć na wojnie we Włoszech, niż popełnić tak oburzający mezalians. Helena postanawia walczyć o mężczyznę swojego życia i doprowadzić go do ołtarza za pomocą podstępu. Spektakl reżyseruje Tomasz Bradecki, a zobaczmy w nim m.in. Henryka Sobiecharta, Jerzego Rogalskiego, Kingę waligórę i Magdalenę Sztejman-Lipowską. W czerwcu można też w „Osterwy” obejrzeć „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Sztuka napisana przez współczesnego czeskiego pisarza Petra Zelenka to nowatorska historia ludzi zagubionych w świecie, zaplątanych we własnych emocjach, z trudem budujących relacje z innymi i nieustannie walczących z samotnością oraz swoim „zwyczajnym szaleństwem”. Warto się wybrać.
Teatr ITP
Mimo, że w teatrze ITP rozpoczęła się już wakacyjna przerwa, ci lubelscy widzowie, którzy nie widzieli jeszcze „Peer Gynta” czy „Opowieści papieskich” nie muszą się czuć z tego powodu niepocieszeni. Jeżeli zaproszą ITP. do swojej miejscowości, zespół lubelskiego teatru przyjedzie do nich z wybranym przedstawieniem.
Scena Plastyczna KUL
26.VI w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II Fundacji Janiny i Zbigniewa Porczyńskich w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia Nagrody Artystycznej im. Włodzimierza Pietrzaka Leszkowi Mądzikowi. Nagroda została przyznana przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana za „całokształt twórczości artystycznej podejmujący z pasją pytania egzystencji człowieka oraz znajdującej odpowiedzi na nie w przestrzeni sacrum”. Od 7.VI wszyscy zainteresowani nowoczesną fotografią i sztukami plastycznymi mogą wybrać się na wystawę prac Ryszarda Horowitza, artysty specjalizującego się w efektach specjalnych, nasycającego swoje fotografie niezwykłym dynamizmem odzwierciedlającym płynny ruch przemian różnych form bycia.

Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
27.VI W Gardzienicach wystawiony zostanie spektakl „Kosmos”. Przedstawienie składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to, podejmująca tematykę ofiary, jako jedynego sposobu ochrony przyjętych przez daną społeczność wartości, „Ifigenia w Aulidzie”. Drugą stanowi „Elektra”, zreinterpretowany przez Eurypidesa mit opowiadający o dramatycznych losach kobiety niezwykłej i skomplikowanej, potrafiącej z jednakową siłą kochać i nienawidzić, chcieć zemsty i pragnąć przebaczenia. Już 28.VI zaś zobaczymy oparte na tekście Apulejusza „Sceny z Metamorfoz”, wypełnioną muzyką i śpiewem historię o nieuchronnym rozdwojeniu pomiędzy miłością zmysłową, a idealną.

Teatr im. J.Ch. Andersena
Najmłodsi miłośnicy teatru są w tym miesiąca zaproszeni na bezpłatne spektakle wystawiane w ramach corocznej akcji „Lato”. Już 26.VI „Pyza na polskich ścieżkach”. Cały czas można się też wybrać na cieszącego się dużą popularnością „Piotrusia Pana” w reżyserii Arkadiusza Klucznika.

Teatr Muzyczny w Lublinie
Obchodzący jubileusz 60-lecia „Teatr Muzyczny” przygotował dla swoich rówieśników miłą niespodziankę. 20.VI wystawiać będzie spektakl „Zemsta nietoperza” za uczestnictwo w którym dwie osoby w wieku powyżej 60 lat zapłacą równowartość jednego biletu. 28.VI natomiast, wszyscy miłośnicy dobrej muzyki w ładnym otoczeniu będą mogli wziąć udział w koncercie pod gołym niebem, który odbędzie się w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego (wstęp wolny).

Leave a Reply