Guibert w Arterii

27 maja 2008 r. w przestrzeni warszawskiego klubu M25 odbędzie się premiera międzynarodowego spektaklu teatralnego zrealizowanego na podstawie adaptacji dwóch autobiograficznych powieści Herve Guiberta „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” (tłum. Sylwia Bartkowska) oraz "Protokół współczucia" (tłum. Ewa Wieleżyńska). W głównych rolach wystąpią m.in. Agata Buzek, Ewa Dałkowska, Maria Seweryn, Waldemar Barwiński oraz Mariusz Drężek.

Guibert w Arterii
Przestrzeń Wymiany Działań ARTERIA przygotowuje spektakl, który jako pierwszy przybliży polskiej publiczności twórczość Hervé Guiberta, kultowego francuskiego artysty końca XX wieku. Hervé Guibert pisarz, reżyser i fotograf przed swoją przedwczesną śmiercią wzburzył całą Francję powieścią „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia”.

27 maja 2008 r. w przestrzeni warszawskiego klubu M25 odbędzie się premiera międzynarodowego spektaklu teatralnego zrealizowanego na podstawie adaptacji dwóch autobiograficznych powieści Guiberta „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” (tłum. Sylwia Bartkowska) oraz "Protokół współczucia" (tłum. Ewa Wieleżyńska). W głównych rolach wystąpią m.in. Agata Buzek, Ewa Dałkowska, Maria Seweryn, Waldemar Barwiński oraz Mariusz Drężek.

Scenariusz spektaklu jest adaptacją prozy jednego z najciekawszych francuskich artystów końca XX wieku – kultowego pisarza, scenarzysty i fotografa. Guibert szeroki rozgłos zyskał dzięki kilku swoim ostatnim książkom opisującym własne zmagania z nieuleczalną chorobą. Było to jedno z pierwszych świadectw przełamujących milczenie wokół AIDS i kulturowe tabu. Proza Guiberta jest pełna wnikliwych obserwacji obyczajowych, a także autoironii, która staje się mechanizmem obronnym autora. Guibert z chirurgiczną precyzją opisuje współczesne podejście do miłości, ciała, starzenia się, kult młodości i witalności. Jego osobista, poruszająca historia jest uniwersalną opowieścią o zmaganiu się z nieznanym, o kruchości ale i pięknie życia.
Reżyserem spektaklu jest Michał Sieczkowski absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej i praskiej DAMU, wcześniej m.in. asystent reżysera Krystiana Lupy. Był współtwórcą artystycznych projektów społecznych i akcji miejskich m.in.: „Warszawiacy”, „WietNamGra”, „Projekt Praga”, „Retransmisja – sztuka dla zmian”, jako reżyser zadebiutował w roku 2005 spektaklem „Sallinger” B.M. Koltesa.  Spektakl ten został uznany przez tygodnik „Przegląd” za jedno z 10-ciu najważniejszych wydarzeń teatralnych 2005 roku, reprezentował też Polskę na Europejskim Festiwalu Debiutów PREMIERES w Strasburgu. 
Realizacja spektaklu „Przyjacielowi, który nie uratował mi życia” odbywa się w ramach międzynarodowej współpracy polskiej ekipy z francuską scenografką Magali Murbach oraz czeskimi projektantami kostiumów Radaną i Pavlem Ivančic. Ważną częścią spektaklu będą również ujęcia filmu dokumentalnego zrealizowanego we Francji w miejscach związanych z życiem Hervé Guiberta. Muzykę do spektaklu komponuje Daniel Pigoński znany między innymi ze współpracy z Marią Peszek w projekcie Elektrolot.

Leave a Reply