Afisz lubelski. Maj 2008

Zapraszamy do teatrów w Lublinie. Tam też można zobaczyć "Opowieści lasku wiedeńskiego", ale nie Kleczewskiej tylko Babickiego.
Teatr im. Juliusza Osterwy
W maju teatr „Osterwy” zaprasza na „Niewolnice z Pipidówki” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Sztuka ta stanowi adaptację tych utworów Michała Bałuckiego, których motywem przewodnim jest Pipidówka, synonim zaściankowości oraz zacofania. Należą do nich m.in. powieść „Pan burmistrz z Pipidówki” oraz opowiadania „Karykatury” i  „Natręci”. Kwestia feminizmu na tle dowcipnie i z ironią potraktowanego „syndromu pipidówkowości” stanowi niezły materiał na zajmujący oraz pełen humoru spektakl. „Niewolnice z Pipidówki” to świetna okazja by przyjrzeć się wadom mieszkańców prowincji  z dystansem, nawet jeśli na dnie żartu kryje się melancholijne przekonanie, że przed Pipidówką nie ma ucieczki. Osoby zainteresowane nieco poważniejszą tematyką mogę się natomiast wybrać na „Opowieści z lasku wiedeńskiego” Ödöna von Horvátha. Osadzona w arkadyjskiej, sielankowej scenerii historia opowiada o ludziach, którzy zamknięci w swym ciasnym światku żyją, dorabiają się oraz przeżywają rozczarowania, nie zdając sobie sprawy z tego, jak wielkie zło kryje się za ich hipokryzją. Spektakl wyreżyserował Krzysztof Babicki, scenografię stworzyła Aleksandra Semenowicz, a w obsadzie zobaczymy m.in.: Magdalenę Sztejman-Lipowską, Hankę Brulińską i Szymona Sędrowskiego.
Teatr ITP
 W ramach kulturaliów studenckich Teatr ITP wystąpi 16.V na dziedzińcu KUL-u                                            z muzyczno-plastycznym widowiskiem „Opowieści papieskie”. Spektakl ten będzie wystawiany także 21.V na Zjeździe absolwentów KUL-u. 22.V. natomiast w ramach „Koncertu chwały, który rozpocznie się na Placu Litewskim o godzinie 1900 obejrzymy odgrywane przez aktorów teatru ITP etiudy teatralne. Tych wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił na deskach teatru, zainteresuje wiadomość, że nabór do teatru ITP przeprowadzony zostanie już 20.V.
Scena Plastyczna KUL
 Najbliższe przedstawienie reżyserowanej przez Leszka Mądzika  „Bruzdy” już 24.V (Wigry) i 29.V (Opole). 31.V. zaś, w ramach obchodów 90-lecia KUL-u „Scena Plastyczna” zaprezentuje spektakle „Bruzda” oraz „Odchodzi” . Wtedy też będzie miała miejsce promocja najnowszej książki Dominiki Łorionow „Przestrzeń w obrazach Leszka Mądzika. Z okazji 40-lecia pracy twórczej”.
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
Ci lubelscy widzowie, którzy nie zdążyli jeszcze obejrzeć „Antycznego Kosmosu Gardzienic” mogą to zrobić w tym miesiącu. Dodatkową przygotowaną przez Gardzienice atrakcję stanowi wystawa prac Aliny Blach pt. „Między niebem, a ziemią”, instalacja malarska osnuta wokół problematyki konfrontacji świata ziemskiej empirii z rzeczywistością transcendentną. Otwarcie ekspozycji już 15.V.
Teatr im. J.Ch. Andersena
Już wkrótce w Teatrze J. Ch. Andersena odbędzie się premierowe przedstawienie „Piotrusia Pana”. Reżyserowany przez Arkadiusza Klucznika spektakl na motywach baśni Jamesa Matthewa Barrie’go, to historia chłopca, który uciekł przed dorosłością do magicznej krainy Nibylandii, ale też opowieść o sile marzeń i znaczeniu przyjaźni. Na wyjątkowość tej adaptacji ma też wpływ fakt, że odtwórcy ról głównych bohaterów „Piotrusia Pana” zostali wyłonieni w trakcie castingu, w którym mogły uczestniczyć wszystkie dzieci zainteresowane teatrem. Gwarantuje to najmłodszym, a także nieco starszym widzom dużo dobrej zabawy, muzyki oraz śpiewu.
Teatr Muzyczny w Lublinie
Centralnym punktem obchodów jubileuszowego 60-tego sezonu artystycznego w Teatrze Muzycznym będzie, specjalnie na tę okazję przygotowany oraz wzbogacony multimedialnymi prezentacjami, Koncert Jubileuszowy. W reżyserowanym przez Bogdana Cioska spektaklu zobaczymy m.in. chór UMCS, Zespół Tańca Ludowego UMCS oraz występy zaproszonych gości. Koncert poprowadzi Ryszard Zarewicz. Nieco młodsi widzowie natomiast z pewnością chętnie wybiorą się na „Pinokia”, czy „Kota w butach”. Oparte na motywach opowiadania Jana Brzechwy muzyczne przedstawienie w reżyserii Jerzego Turowicza,  to barwna historia niezwykłego kota i jego pana Janka. Warto obejrzeć ten mądry i ciekawy spektakl, który nie tylko bawi, ale i uczy wrażliwości.
Teatr InVitro
Miłośników teatru off-owego czeka wkrótce nie lada atrakcja. W maju na scenę prapremier InVitro wchodzi reżyserowany przez Łukasza Witt-Michałowskiego spektakl „Kamienie w kieszeniach”. Przedstawienie, które w ubiegłym roku zdobyło Grand Prix 42. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie, stanowi adaptację cieszącej się dużą popularnością tragikomedii Marie Jones. Akcja rozgrywa się w niewielkiej miejscowości, do której przyjeżdża ekipa filmowa. W prace przy kręceniu filmu zostają zaangażowani prawie wszyscy mieszkańcy wioski. Wkrótce nic już nie będzie takie, jak przedtem. Ciekawy, pozbawiony fałszywego patosu teatr, który mimo pozornie lekkiej formy, nie unika trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi.

Leave a Reply