AKCJA KOMUNY OTWOCK

Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show
KOŚCIÓŁ+PAŃSTWO=DRAŃSTWO

21.03.2008 [piątek], godz. 19.00
Lubelska 30/32
wstęp wolny

AKCJA KOMUNY OTWOCK
Kościół+Państwo=Draństwo

To takie oczywiste, więc dlaczego trzeba o tym przypominać?
Wszystkie instytucje władzy lubią zapominać o swoich obowiązkach wobec obywateli i nadużywać uprawnień.
Nadużycia i przekłamania na styku państwa i kościoła są szczególnie niesympatyczne. Używanie niesprawdzalnych argumentów wiary w dyskusji publicznej na temat stanowienia prawa podważa sens racjonalnej rozmowy. Logika niewiele ma wspólnego z teologią
Komuna Otwock przypomina: co cesarskie cesarzowi, co boskie bogu, a będzie pokój w państwie i między narodami.
wizualizacje: Patrycja Petryk

DYSKUSJA
Diabli nadali [kościół a media]
Anna Czerwińska [Feminoteka], Roman Kurkiewicz i Piotr Najsztub [Przekrój]

Zapytajmy o wolne media: czy obserwujemy "złe" oblicze dobrych mediów? Dobrą twarz do złych wieści? Jak daleko zabrnęło medialne starcie tego, co boskie, z tym, co cesarskie, co robi Civitate Dei w telewizji publicznej, czy polskie radio jest nam do zbawienia koniecznie potrzebne? Czy wiarę daje się opowiedzieć w konwencji newsowej, czy wolno i dlaczego tak się nie musi dziać. Dlaczego język katolicki wkracza w obszary informacji? Czy jesteśmy bezradni wobec hipokryzji mediów, które stają się ideałem wychowawczym?

FILM
Madeinusa
scenariusz i reżyseria Claudia Llosa; zdjęcia Raúl Pérez Ureta; muzyka Selma Mutal Tukuta; Peru 2005,  100 minut; obsada: Magaly Solier, Yiliana Chong, Carlos Juan De La Torre, Juan Ubaldo Huamán

Nastoletnia Madeinusa mieszka w Mananaycuna, indiańskiej wiosce ukrytej głęboko w peruwiańskich Andach. Zbliżają się najważniejsze dla Indian święta, Wielkanoc. Mieszkańcy wioski postrzegają te święta jako "czas bez Boga". Przez trzy "święte dni" Bóg nie żyje, nic nie widzi, więc grzech nie istnieje. Rozpoczyna się orgia pijaństwa, rozwiązłości, ale i religijnej dewocji.
Start filmu: ok. 21

KOMUNA OTWOCK: CO-2-TYGODNIE-SHOW
Komuna Otwock rozpoczęła w marcu nowy cykl wydarzeń w swej siedzibie przy ul. Lubelskiej 30/32 na warszawskiej Pradze.
Co-2-tygodnie prezentujemy multimedialne akcje teatralne i muzyczne, będące szybkimi komentarzami do aktualnych wydarzeń politycznych i artystycznych lub poświęcone ważnym datom, historycznym rocznicom i świętom, które, choć nie są naturalnym tworzywem teatralnym, dotykają każdego i w każdym budzą żywe zainteresowanie.
Oprócz działań Komuny Otwock przewidujemy gościnne prezentacje innych teatrów, zespołów muzycznych, performerów, artystów, dj- i vj-ów.
Akcjom teatralnym będą towarzyszyć wykłady i dyskusje z zaproszonymi gośćmi, pokazy filmów, wystawy, pokazy slajdów.
Komuna Otwock: co-2-tygodnie-show to dynamiczne, otwarte forum dyskusyjne na styku teatru/sztuki i publicystycznego komentarza teraźniejszości.

Wydanie 1.: Rekonstrukcja wydarzeń marcowych'68 + dyskusja Co nam zostało z Marca. Co straciliśmy? z udziałem Aliny Całej [Żydowski Instytut Historyczny] i Adama Ostolskiego [Krytyka Polityczna] ? 8.03.2008.
Więcej: http://www.komunaotwock.engo.pl/dr/node/171

Wydanie 3.: Sierakowski, kim ty jesteś? Akcja i dyskusja wokół "Krytyki Politycznej" i szans powstania realnej Nowej Lewicy. 6.04.2008. Dodatkowe informacje: Grzegorz Laszuk + 501 283 421

Patronat:
Aktivist
Feminoteka
Radio Kampus

Leave a Reply