VII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu

I znów, jak co roku, zagoszczą w Teatrze na Woli najsłynniejsi mimowie świata. Festiwal trwać będzie od 18 do 29 sierpnia. Wszystkie spektakle zaczynają się o 19.00.

Wypowiadanie świata gestem, ruchem, mimiką

Dwa lata temu organizatorzy poszerzyli formułę Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu o kategorię physical theatre i przy tym pomyśle pozostali, więc i w tym roku obecne będą i tego typu teatry. Chodzi, naturalnie, o wyrazistsze wpisanie tego festiwalu w to, co się dzieje w teatrze pantomimy w Europie i na świecie. Festiwal ma być prezentacją różnych form sztuki mimów. Zobaczymy więc klasyczną pantomimę, ale i to wszystko, co w mniejszym lub większym stopniu wykracza poza jej granice. Przedstawienia, które w tym roku zaprosiliśmy ukazują diametralnie różne kierunki rozwoju sztuki mimów – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk. – Jestem przekonany, że ten festiwal ukaże pantomimę jako dyscyplinę, która poszukując w sztuce prawdziwych emocji, na nowo zdobywa serca widzów na całym świecie.
Do udziału w festiwalu zaproszone zostały: z Rosji – Teatr Do z przedstawieniem „Hopeless game”, Shkidy Clown Mime Theatre z „Starry Story”, Derevo Theatre z „Island in the stream”, z Włoch Jack&Joe Theatre z „The office”, z Polski Wrocławski Teatr Pantomimy z „Science fiction”, z Brazylii/Francji Dos a Deux z „Saudade”. Warsztaty pantomimiczne dla osób pragnących zgłębić tajniki tej sztuki poprowadzą Gregg Goldston z USA (physical comedy), Alexey Merkushev z Rosji (physical theatre) i Ewelina Ciszewska z Polski (pantomima klasyczna).
Założyciel Teatru Derevo, Anton Adasinski pracował w słynnym teatrze clownów w Licedej. Szybko stał się jednym ze współtwórców Awii – grupy awangardowych muzyków i aktorów leningradzkich. W 1988 założył Studio Derevo, które zyskało sobie rozgłos w całej Europie – m.in. zdobywając wiele prestiżowych nagród teatralnych. Stałą siedzibą teatru jest Drezno. Derevo to nowoczesny zespół łączący pantomimę, taniec współczesny, rosyjską awangardę, komedię dell' arte, klownadę, performance, physical theatre i happening. Teatr pięknych scenicznych obrazów o niezwykłej plastycznej urodzie.
„Island in the stream” – szum niewidocznego strumienia wody rzeźbi ruch, twarze, ciała aktorów. Dzięki perfekcji i poezji teatru na chwilę, na ten jeden wieczór przenosimy się nad brzeg morza, wtapiamy w tłum ludzi, których zwykle w takich miejscach spotykamy. Aktorzy budują swoje opowieści nie tylko z niezwykłą wręcz precyzją(nawet w teatrze pantominy), ale idealną wręcz harmonią ruchu, barwami scenografii, kostiumów, mimiką gestem. Z lekko drgających fal, z powidoków mgieł tworzą ów niezwykły klimat nadmorski, w którym – zaczarowani – wręcz toniemy. W przybrzeżnych falach aktorzy brodzą, bawią się, pluskają, pływają, tańczą. Po morzu, w oddali pływają spacerowe stateczki, żaglówki, parowce, na taflach wody unoszą się mewy, przy samym brzegu chodzą kraby… Czysta poezja. I ludzka tęsknota do Wysp Szczęśliwych. Zawijamy na nie na chwile tylko, czasem samotnie, niekiedy z drugim człowiekiem. Po czym wrzucamy w butelce list do morza – wieczni życiowi rozbitkowie.
„The Office” – świat biało – niebieski, z nieba spadają diamentowe łańcuchy, malowidła, ożywające przedmioty, ludzie i duchy. Wszystko dzieje się w biurze, w którym panuje szaleńczy rytm codziennego życia. Dary z nieba to drogi ucieczki od szaleństwa naszych czasów. To one niosą oddech, powiew swobody, pomagają odnaleźć sens życia w poczuciu łączności z Naturą. Przed nami świat swobodnej fantazji – kuracja odświeżająca i uzdrawiająca nasze zbolałe w codzienności dusze, serca, głowy. Występują: Adriano Miliani i Alexej Merkuchev we własnej reżyserii.
„Science fiction” – to opowieść o upadku cywilizacji. Głównym bohaterem jest Konstruktor – w jego rolę wcielił się Jerzy Kozłowski, wybitny aktor Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który po dwudziestoletniej przerwie powrócił na scenę. Mistrz epizodu. Tu jest osią tragikomicznej akcji budowanej groteskowymi gagami i gorzką metaforą. Odczłowieczony świat to nasza przyszłość? Władza, przemijanie, śmierć w konwencji absurdu, ale… Reżyseria i choreografia: Katarzyna i Aleksander Sobiszewscy, scenografia i kostiumy: Leszek Frydryszak przy współudziale Darka Orwata, oprawa muzyczna: Jacek Aumiller.
„Saudade” – to dziwne słowo oznacza to, co pozostaje, gdy wszystko umiera. A więc: samotność i pozdrowienia dla tych, którzy odchodzą. Nic nie jest intymniejsze niż woda, nic bardziej porywające niż jej nurt, nic bardziej uniwersalne niż źródło. Mistrzowie gestu i niesłychana uroda plastyczna wciągają nas w szczególny świat ludzkich uczuć. Poezja słowa harmonijnie złączona z poezją ruchu tworzą niezwykły klimat tego przedstawienia. Saudade za dźwiękami morza, za zapachem deszczu, Saudade za tymi, których kochamy, Saudade za snami, które pozostawiliśmy za sobą…
„Hopeless Game” – spektakl wyróżniony nagrodą Fringe First na tegorocznym festiwalu Fringe w Edynburgu . To magiczna opowieść, której akcja dzieje się na starym opuszczonym przez Boga i ludzi dworcu. Ostatni pociąg odjechał dawno temu. Raz na rok to miejsce ożywa, gdyż przybywają tu duchy dawnych trampów i włóczęgów, by odegrać pewną grę. Grę, której skutki są trwałe. Teatr Do to eksperymentalny physical theatre. Tańczą: Alexander Bondarev, Irina Kozlova, Julia Tokareva, Evgeny Kozlov, Marlene Wolfsberger, Alexei Merkushev.. Reżyseria: Evgeny Kozlov, muzyka: Roman Dubinnikov.
„Starry story” – zespół rosyjskich mimów i klownów, który w swoich przedstawieniach łączy poetycką wyrazistość, wizualne piękno i filozoficzne treści tworząc magiczne przedstawienie teatralne wypełnione nieokiełznanym humorem i niebanalnymi treściami. Pogodna, radosna, a zarazem nostalgiczna opowieść dedykowana dawnym gwiazdom z dziejów teatru i kina sięgająca do korzeni klownady, więc teatru dell` arte, mimu, teatru ekspresjonistycznego i teatru rosyjskiej awangardy. Cudowna i wyjątkowa wręcz poetycka klownada. Co to jest poetycka klownada? Na to pytanie odpowiada spektakl.

Festiwal mimu to wyjątkowa okazja, by zobaczyć, odczuć, zrozumieć, jak wiele słów, treści, barw i poezji kryje się tam, gdzie słów nie używamy. Jak wspaniale można opowiadać o świecie, ludziach, życiu i uczuciach bez słów.

Justyna Hofman – Wiśniewska

Program Festiwalu:
 
18.08
Islands in the Stream, Derevo Theatre, Rosja (g. 19);
19.08
Islands in the Stream, Derevo Theatre, Rosja (g. 19);
21.08
The Office, Jack and Joe Theatre, Włochy (g. 19);
23.08
Science Fiction, Wrocławski Teatr Pantomimy (g. 19);
25.08
Saudade, Dos a Deux, Francja/Brazylia (g. 19);
27.08
Hopeless Games, Do Theatre, Rosja (g. 19);
29.08
Starry Story, "Shkidy" Theatre, Rosja (g. 19).

Leave a Reply