Śniadania warszawskie

20 maja o godz. 12.00 w siedzibie Instytutu Teatralnego – spotkaniem o Saskiej Kępie – zainaugurowany zostanie nowy projekt parateatralny.

7 miejsc 7 cudów

Śniadania warszawskie

 

 

Dyskusje nad Warszawą – jej urodą (czy też kompletnym brakiem urody), warszawską tożsamością, miejscami magicznymi, wygodą życia w tym mieście, trudną relacją między przestrzenią Warszawy a mieszkańcami miasta – trwają i nie zanosi się na to, by miały się skończyć. Brzydka, brudna, zbudowana źle, rozbudowywana chaotycznie, ideologizowana, nieporządna, a jednocześnie zarozumiała z powodu swej stołeczności – przy okazji różnych „warszawskich” dyskusji te opinie są często i chętnie przywoływane.

To jest połowa prawdy.

W tym mieście mieszkamy, zakochujemy się,  chodzimy (i odchodzimy), znaczymy swoje szlaki, z przestrzeni – czynimy miejsce. Indywidualne mapy warszawiaków różnią się często bardzo znacznie od tego, co można wyczytać w przewodnikach; niekoniecznie makietowe Stare Miasto jest na tych mapach sercem miasta, niekoniecznie Pałac Kultury jedynym wyznacznikiem warszawskiej tożsamości.

Projekt „7 miejsc, 7 cudów” zaczyna się właśnie od tego rozpoznania: na miarę swoich możliwości każdy z nas oswaja przestrzeń, nadaje jej sensy, prowadzi „życie uczuciowe” z miastem – a romans ten pełen skrajnych emocji niekoniecznie budowany jest tylko i wyłącznie w odwołaniu do kryteriów estetycznych. Nie tylko piękne miejsca w Warszawie są pociągające, widzenie niezwykłości jest często widzeniem rozszerzonym. Tej Warszawy – cudownej, niezwykłej, zagadkowej, przygodowej chcemy poszukiwać; poszukiwać jej siedmiu cudów; z pewnością dadzą się znaleźć.

„7 miejsc, 7 cudów” to bardzo różne działania: po pierwsze: spotkania i warsztaty w szkołach, w wybranych miejscach Warszawy (Saska Kępa, Bielany i Żoliborz, Powiśle i Agrykola, Praga Północ, Białołęka, Ochota). Kolejne odsłony spotkań warsztatowych to: budowanie nowej mapy Warszawy, mapy indywidualnej, nasyconej znaczeniami i opowieściami; wyprawy terenowe, dokumentowanie warszawskiej niezwykłości; działania – proste akcje, służące wydobyciu na światło dzienne tego, co do tej pory było tylko indywidualnym dobrem i osobistą wiedzą uczestników warsztatów (możemy sobie wyobrazić tutaj np.: serie kartek pocztowych „Pocztówka z…”; albo „Pudełkowe muzea” – zbiory przedmiotów, którym towarzyszą historie; „Grę w…” – grę planszową, której podstawą jest fragment warszawskiej przestrzeni, a na planszy: miejsca szczęśliwe i niebezpieczne, zagadki, zadania do wykonania, punkty bonusowe i punkty karne… Lista możliwości jest tutaj bardzo duża, jaki kształt ostatecznie będą one przybierać – zależy w znacznym stopniu od uczestników warsztatów. Warsztaty poprowadzą opowiadacze – artyści z „Grupy Studnia O.” oraz młodzi animatorzy kultury – studenci i doktoranci Instytutu Kultury Polskiej UW.

Przez kolejne miesiące – od maja do grudnia raz w miesiącu, w niedzielne południe będziemy zapraszać warszawiaków na „Śniadania warszawskie” – otwarte wydarzenia z udziałem zaproszonych gości, którzy zechcą dzielić się z nami swoim doświadczeniem warszawskości. „Śniadanie” nie jest słowem-metaforą – w czasie spotkań pojawią się smaki Warszawy jak najbardziej dosłownie – wzbogacone o: opowieści, muzykę, zdjęcia, przedmioty, tańce i śpiewy…

 

 

 

Kalendarz „Śniadań warszawskich”

20 maja, 12.00 – Saska Kępa: Małe wielkie miasto

17 czerwca, 12.00 – Bielany/Żoliborz: Zabawy warszawskie

wrzesień – Powiśle/Agrykola: Gry. Także futbol

październik: Praga Północ: Warszawa: miasto/wieś; Warszawa kryminalna

listopad: Białołęka: Dzika rzeka w środku miasta. Warszawskie bestiarium

grudzień: Ochota: Warszawa cywilizowana: filtry, woda, wynalazki

 

 

Projekt stanowi wspólne przedsięwzięcie Stowarzyszenia Laundry (Birmingham, UK) oraz Stowarzyszenia Grupa Studnia O., jest realizowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej UW oraz Instytutem Teatralnym w Warszawie, finansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz europejskiego programu „Leonardo da Vinci”.

 

Szczegółowe informacje o kolejnych etapach projektu, dokumentacja przeprowadzonych działań, programy warsztatów szkolnych będą pojawiały się na stronach:

www.culturalanimation.com

www.studnia.org

 

 

 

Leave a Reply