Paszkiewicz – wspomnienie

W ostatnich dniach marca w Lublinie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Wernisaże literackie Akcentu". Fundacja Villa Polonia przy współpracy z „Akcentem" zorganizowała wernisaż poświęcony pamięci Mieczysława Paszkiewicza, zmarłego na obczyźnie w 2004 roku polskiego poety, pisarza, a także profesora historii sztuki na uniwersytetach londyńskich.

– Ten niezwykły człowiek okres II wojny światowej spędził do 1941 roku w Janowie Lubelskim, gdzie w konspiracji działał. Tam niestety został aresztowany. Osadzony w więzieniu na Zamku, trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i innych niemieckich obozów. Tam przebywał, aż do 1945 roku, gdzie doczekał wyzwolenia – przypomniał na wstępie Waldemar Michalski, z kwartalnika „Akcent".
Image
Wstąpił do II Korpusu we Włoszech, skąd wyjechał do Londynu. Tam rozpoczął studia z zakresu historii sztuki, pracował na londyńskim uniwersytecie. Wykładał też na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był z Lublinem związanym, nie tylko jako wykładowca, ale również wydawał tutaj swoje publikacje. Na spotkaniu „Akcentu" obecny był Norbert Wojciechowski z wydawnictwa „Norbertinum", wydawca książek Mieczysława Paszkiewicza. Między innymi w 1994 roku wydał książkę „Rozmowy z Saszą", a w 1995 roku tom wierszy „Przebudzenie Jesienią".
Podczas spotkania w części pierwszej odbyła się projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego dla Telewizji Polonia o życiu i twórczości Mieczysława Paszkiewicza pt."Książę na pustej scenie". Następnie przy ulicy Zielonej w Lublinie mogliśmy zapoznać się z pracami Paszkiewicza, których ekspozycja odbyła się w Galerii „Źródlana Łąka" prowadzonej przez Fundację Villa Polonia. Gospodarzem był prezes dr Jan Sęk.

Joanna Biegalska
fot. autorka
pod zdjęcie: Dr Jan Sęk, prezes Fundacji Villa Polonia, był gospodarzem wernisażu Mieczysława Paszkiewicza w Galerii "Źródlana Łąka". Na wystawie zgromadzono pamiątki po pisarzu, jego exlibrysy, projekty graficzne, dokumenty.

Leave a Reply