Spotkanie z Aleksiejem Słapowskim

Zapraszamy na spotkanie z rosyjskim prozaikiem i dramaturgiem, Aleksandrem Słapowskim. Spotkanie z twórcą odbędzie się 26 lutego o godz. 18.00 w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie, ul Belwederska, 25 (wejście od strony ul. Spacerowej).
Słapowski Aleksiej to jeden z najbardziej znanych współczesnych prozaików, nazywany przez rosyjską krytykę literacką pisarzem «uniwersalnym», czterokrotnie nominowany do nagrody  Booker Prize, laureat wielu nagród teatralnych.
Swoją drogę twórczą rozpoczął jako bard, w 1985 roku napisał swoją pierwszą sztukę teatralną (łącznie ponad 30 dramatów, granych w wielu teatrach w Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Finlandii, Szwajcarii, Francji i innych krajach).
Od 1989 roku pisze prozę. Najbardziej znane powieści i nowele Słapowskiego to «Szczery malarz», «Zakodowany», «Ja – nie ja», «Oni», «My», «Dzień pieniędzy». Utwory Słapowskiego są wydawane w najsłynniejszych rosyjskich czasopismach literackich – «Nowyj Mir», «Znamia», «Wołga» i innych. Powieści Słapowskiego «The First Second Coming» (1994) oraz «Ankieta» (1998) otrzymały nominację do prestiżowej nagrody Booker Prize.
Na podstawie scenariuszy Słapowskiego zostały zrealizowane seriale telewizyjne «Przystanek na żądanie», «Piąty róg», «Odcinek». Jego dramaty  tłumaczone są na język węgierski, holenderski, duński, niemiecki, polski, serbochorwacki, francuski i czeski. Zdobył pierwszą nagrodę w I Europejskim Konkursie sztuki teatralnej w Kasselu (Niemcy) za utwór «Wiśniowy sadek» (1994), nagrodę w Ogólnorosyjskim konkursie dramaturgów (1996).

Leave a Reply