Yorick Wiesława Komasy w Montowni

6 i 7 stycznia o godz. 20.00 w warszawskim Teatrze Montownia Wiesław Komasa przedstawi monodram "Yorick, czyli spowiedź błazna" na podstawie tekstów postaci błazeńskich w dramatach Williama Shakespeare'a wg scenariusza Andrzeja Żurowskiego.

Premiera „Yoricka” miała miejsce 1 lipca w Kazimierzu Dolnym. Artysta przedstawiał potem swój monodram na festiwalach teatrów jednego aktora w Armenii i we Wrocławiu, zyskując ogromny aplauz publiczności.

O spektaklu artysty, który po latach przerwy powrócił do uprawianej z wielkim powodzeniem sztuki teatru jednoosobowego, pisał Tomasz Miłkowski:

"Komasa snuje tę opowieść w nieustannej zmienianym i kapryśnym rytmie w ten sposób odziera nas ze złudy pewności. Prawda jest pstrokata i ciągle odkrywana na nowo, niczego nie można być pewnym, bo – jak powiada Makbet zwiedziony proroctwami czarownic " I to jest tylko we mnie, czego nie ma" . Z tej linijki tekstu uczynił Komasa wyznanie wiary człowieka wiecznie głodnego życia i poznania tak namiętnie Fausta i tak przewrotnie jak Yorick. Świadomego, że prawdę można ugniatać, wywracać, unieważniać. Ale mimo to człowiekowi, który nie chce biernie poddawać się biegowi życia, nigdy nie przechodzi apetyt na prawdę, czyli nieśmiertelność. Najbliżej tej tęsknoty, wedle Szekspira, jest błazen, czyli aktor" (Z recenzji w „Przeglądzie”)

Leave a Reply