Następcy Wieniawskiego

Dobiegł końca X Międzynarodowy Konkurs Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie. Do rywalizacji o palmę pierszeństwa przystąpiło 83. uczestników z 29 krajów świata. Na czele międzynarodowego jury stanął ceniony pedagog i skrzypek prof. Zakhar Bron. Wybitni profesorowie oceniali zmagania młodych skrzypków wśród nich wielka dama polskiej wiolinistyki Wanda Wiłkomirska.
Prof. Zakhar Bron i jego uczeń Aleksander Sorokov
Trudno będzie powtórzyć taki sukces za trzy lata – ocenił poziom konkursu prof. Roman Lasocki, wiceprzewodniczący jury. – Tak ogromny wysyp talentów jak w tym roku jeszcze się nie zdarzył.
Wystarczyło posłuchać jak gra genialna Ester Yoo z USA, zdobywczyni I nagrody w grupie młodszej, którą podzieliła ex aequo z Yumi Aratą z Japonii ( uczeń prof. Zakhara Brona), żeby wiedzieć, że wybór jury był trafny. W grupie starszej triumfy święcił Stefan Tarara z Niemiec, Aleksander Sorokov z Austrii i Ui Youn Hong z Korei Południowej.
Aleksander Sorokov, wychowanek prof. Zakhara Brona to wulkan energii. Na skrzypacach gra jak szatan. Potrafi bawić publiczności, sam też z muzyki czerpie wiele radości. Jury przekonał do swojego talentu wykonaniem Koncertu D-dur op. 35  Piotra Czajkowskiego. Wcześniej dał się też poznać jako wirtuoz grający brawurowo tak znane kompozycje jak Kaprys nr 7 N. Paganiniego czy L’Ecole Moderne, Prelude op. 10 H. Wieniawskiego. Aleksander na co dzień uczy się w Kolegium Muzycznym i Teatralnym w Zurychu.
Polskie skrzypaczki z Warszawy uplasowały się na dalszych miejscach. W grupie starszej: Kamila Wąsik (uczennica prof. Romana Lasockiego) i Justyna Jara (uczennica prof. Andrzeja Gębskiego) zajęły II miejsce ex aequo z Xiang Yu z Chin. W tej grupie przyznano dwie trzecie nagrody: Jiajing Wang ( Chiny) i Nitzan Bartana (Izrael). Czwartego miejsca nie przyznano, a na piątym uplasowały się Polka Joanna Konarzewska i Alma Olite Gorraiz z Hiszpanii.
W grupie młodszej dalsze miejsca zajęli: II nagroda – Matsumoto Hiroka z Japonii, III miejsce ex aequo – Japończycy: Terauchi Shiori i Shinohara Yuna oraz Huang Sirena z USA. Czwarte miejsce zajęła Kulia Kopylova z Rosji, na piątym miejscu ex aequo Otsuka Yurina (Japonia) i Lipe Nikolas ( Niemcy). Wyróżniono dwie Polki: Julitę Smoleń i Małgorzatę Wasiucionek.
Podczas uroczystego zakończenia Jacek Ossowski, dyrektor Towarzystwa Muzycznego H. Wieniawskiego w Lublinie, które jest organizatorem lubelskich konkursów muzycznych, otrzymał od Ministra Kultury najwyższe odznaczenie Gloria Artis w dowód uznania za wkład w rozwój kultury polskiej.

Joanna Biegalska
fot. autorka
Pod zdjęcie: Aleksander Sorokov zdobywca I nagrody ex aequo ze swoim profesorem Zakharem Bronem.

Leave a Reply