Komediowe lato szalone

Jak co roku szalone lato teatralne w warszawskim Teatrze na Woli. Już po raz szósty będą nas bawić i rozśmieszać tak wybitni aktorzy, jak Emilia Krakowska i Artur Barciś. Zobaczymy 6 najciekawszych, lekkich przedstawień rozrywkowych  z całego kraju.


Komediowe lato w Teatrze na Woli wpisało się już w teatralny krajobraz wakacyjny Warszawy. I, gdy większość teatrów twierdzi, że w lecie publiczność nie dopisze, więc najlepiej, gdy teatry zamkną swoje podwoje i wszyscy udadzą się na zasłużony urlop, w Teatrze na Woli widownia jest wypełniona po brzegi. W tym roku odbędzie się już VI edycja przeglądu zatytułowanego „Komedie lata”. Widzowie będą mogli zobaczyć to, co w polskich teatrach najśmieszniejsze, najzabawniejsze, co pobudza do śmiechu, bo jest po prostu dowcipne. Bez umizgów do publiczności, bez obrzucania się tortami, bez podkasywania kiecek. W tych sztukach i przedstawieniach jest po prostu „dowcipny dowcip”, jak powiedział jeden ze znajomych aktorów,  śmieszny bez konieczności sięgania do sfer od pasa w dół. Przedstawienia prezentowane w Teatrze na Woli odznaczają się wysokim poziomem artystycznym, bawią i śmieszą dowcipem słownym i sytuacyjnym, cieszą urodą pań i pomysłowością inscenizacyjną. A angażując – w stopniu do zaakceptowania w letnie wieczory – szare komórki przyciągają do teatru widzów złaknionych mądrej rozrywki i relaksu, oddechu od polskiej rzeczywistości. „Komedie lata”, co jest pewnym ewenementem w polskim życiu teatralnym mają swoją publiczność i przyciągają nowych widzów. Mają też już  swoją markę, co doceniają w pełni media i widzowie. W lecie Teatr na Woli stał się miejscem, w którym wypada bywać.

Co zobaczymy?

    Czy może być coś zabawniejszego niż nasz bliźni, który pośliznął się na skórce od banana? – pyta Jerzy Satanowski, twórca znakomitego, przezabawnego przedstawienia.„Śpiewniczek upiornych kantyczek” (2.08, środa), zrealizowanego na Muzycznej Scenie Teatru na Woli – „Biała Lokomotywa”. Swoim spektaklem, poczętym z ducha „czarnego humoru” udowadnia najlepiej, że można wyjść poza ów stereotyp i świetnie siebie i innych bawić. Wystarczy mieć dystans do siebie i świata oraz poczucie humoru. Wśród autorów tekstów są takie m.in. tuzy, jak: Maciej Zembaty, Jeremi Przybora, Jan Wołek czy Wysocki.  A wykonawcy? Sami najlepsi: Stanisława Celińska, Magdalena Piotrowska, Paulina Kinaszewska, Krystyna Tkacz, Piotr Machalica, Sławomir Maciejewski i Paweł Tucholski. Muzyka będzie więc „pieścić nasze ucho”, słowa i sytuacje rozśmieszać do łez.

    Gwiazdorstwo Emilii Krakowskiej rozbłyśnie pełnią swych barw w przedstawieniu Teatru im. Węgierki z Białegostoku pt. „Klan wdów” (3.08), sztuce napisanej przez Genette Beauvais – Garcin i Marie Chevalier. Trzy panie właśnie pożegnały na zawsze swych mężów. Ich śmierć była ciosem dotkliwym, gdyż zamożni panowie zbyt wcześnie opuścili ten padół łez zmuszając tym samym swoje małżonki do życia na swój rachunek. Lekki, piankowy humor, nieoczekiwane zawirowania akcji, meandry małżeńskiego życia obfitujące w zagadki i niespodzianki to specjalność francuskiej komedii, które w przezabawnej formie przedstawią: Emilia Krakowska, Danuta Bach, Ola Maj, Agnieszka Możejko, Jolanta Skorochodzka, Monika Zaborska-Wróblewska, Piotr Półtorak. Oj, kobiety, kobiety…
Reżyseria: Ewa Marcinkówna.

    W sobotę, 5.08, Scena pod Ratuszem Teatru Ludowego z Krakowa przedstawi sztukę Miro Gavrana „Mąż mojej żony”. Mężczyzna bigamista się trafia. Nawet u nas. Ale kobieta?! Dlaczego nie? – mówi Miro Gavrana i w sposób niesłychanie zabawny ukazuje nam, co się może zdarzyć panom, gdy odkryją istnienie męża swojej żony. Oczywiście, panowie wychylając kieliszek za kieliszkiem drążą temat, na scenie dzieją się rzeczy śmieszne, zaskakujące, dziwne, ciekawe, ale…prawdopodobne. 
W rolach mężów bigamistki występują: Andrzej Franczyk i Jacek Strama. Spektakl nagrodzony na Festiwalu Komedii „Talia” za reżyserię (Tomasz Obara) i kreacje aktorskie.

    „Kochane pieniążki” Ray`a Conney`a zobaczymy 7.08. To w najczystszej postaci kryminalna farsa angielska. Skromny posiadacz skromnego domku z ogródkiem nagle dostaje 735 000 funtów. I to zdarzenie nieoczekiwanie prowadzi do oskarżenia go o czyny nierządne… W tej farsie jest wszystko, co może się zdarzyć w takiej sytuacji: mnożący się jak króliki krewni, handel narkotykami, kot potrącony przez samochód, angielscy policjanci zupełnie niesłusznie posądzani przez autora o ociężałość umysłową…To maszyna do wywoływania salw śmiechu. Reżyseria: Wojciech Pokora, występują: Monika Bolly, Aldona Struzik, Marian Czerski, Tomasz Lulek, Edwin Petryka, Wojciech Ziemiański.

    Britcom to angielski sitcom. Jaśniej? „Allo, allo” Jeremy`ego Lloyda Davida Cofta w wersji teatralnej. Cóż więcej? Jak britcom telewizyjny, tak i teatralny wywołuje na widowni wręcz huragany niepohamowanego śmiechu. Francuski ruch oporu w krzywym zwierciadle, obfitujący w gagi, żarty, dowcipy. Reżyseria Robert Talarczyk, występują m.in. Grażyna Bułka, Edyta Duda – Olechowska, Rafał Sawicki, Kazimierz Czapla. Przedstawienie zaprezentuje Teatr Polski z Bielska Białej.

    Ostatnim spektaklem Komedii Lata będzie prapremiera sztuki Michaela Frayna i Petra Zelenka pt. „Rozkład jazdy”. Czeska komedia bawi nas zawsze, zawsze wywołuje salwy śmiechu. Teatr w teatrze, widziany od strony widowni i zza kulis, obfitujący we wszystko, co może się w teatrze niespodziewanego zdarzyć, świetne gagi, znakomite tempo, mnóstwo zabawnych sytuacji. Życie, jakie jest każdy widzi. Śmiejmy się więc do rozpuku, bo za drzwiami teatru znowu będzie nam nie do śmiechu.
Reżyseria: Agnieszka Lipiec – Wróblewska; występują: Beata Fudale i Artur Barciś. Przedstawienie zaprezentuje warszawski Teatr na Woli.

Do odwiedzenia Teatru na Woli w Warszawie i uczestnictwa w lecie szalonych komedii szczerze zachęca
Justyna Hofman – Wiśniewska

Leave a Reply