La dolce NRD w Norblinie

Fundacja Przyjaciół Sztuk „Aurea Porta” (powstała w sierpniu 2001 przygotowała pierwszy festiwal Energia Miasta  Warszawa-Berlin.
Ważnym akcentem będzie pokaz produkowanego przez Fundację spektaklu Łukasza CzujaLa dolce NRD” z udziałem Janusza Radka, Marka Frąckowiaka i zespołu Kulturka – pokaz przedpremierowy odbył się 4 czerwca w warszawskiej Fabryce Norblina (przy przejmującym chłodzie), premiera – w październiku.


Od Fundacji:

Fundacja Przyjaciół Sztuk „Aurea Porta” za cel obrała sobie wspieranie, w miarę swoich możliwości, kultury polskiej oraz promocję inicjatyw artystycznych w tych, jakże trudnych obecnie dla sztuki, czasach. Zgodnie ze statutem Fundacja promuje w naszym społeczeństwie chęć obcowania z kulturą w możliwie najszerszym tego słowa znaczeniu.

Pierwszym w pełni zrealizowanym własnymi siłami przedsięwzięciem Fundacji było wystawienie najnowszej sztuki Bogusława Schaeffera pt „Skala’’. Prapremiera odbyła się jesienią w 2001r. Sztuka ta jest grana z powodzeniem w teatrze Rampa oraz w wielu miastach Polski. W 2004 roku została pokazana gościnnie w Londynie w Polskim Ośrodku Kulturalnym.

Przy realizacji projektów związanych z Bogusławem Schaefferem, zrodził się pomysł na realizację filmu dokumentalnego o Bogusławie Schaefferze, oraz zorganizowanie Festiwalu Schaefferowskiego, gdzie zaprezentowane zostaną utwory Schaeffera w wykonaniu muzyków jazzowych w Filharmonii Narodowej.
Ponieważ zbliża się 60 rocznica jego pracy artystycznej ,chcielibyśmy wyprodukować film dokumentalny poświęcony twórczości Bogusława Schaeffera i pokazać go na uroczystości związanej z 100 spektaklem Skali.

W 2004 roku dzięki staraniom Fundacji ukazała się książka „Sekrety życia. Kalendarz poetycki” Juliusza Erazma Bolka. Zawarte w niej wiersze stanowią pełną apoteozę życia. Książka posiada bardzo ciekawą konstrukcję formalną, otóż została tak zaprojektowana, że można ją powiesić na szyi. W tym przypadku jest to bardzo ważne, ponieważ istotne jest aby Czytelnik mógł stale obcować z tą lekturą.

Z okazji 100-lecia urodzin Witolda Gombrowicza w 2004 roku w Fabryce Norblina w Warszawie Fudacja wyprodukowała widowisko teatralne – Norblin. Zakład Wytopu Snów imieniem Zantmana – inspirowane tekstami Witolda Gombrowicza. Od 2005 roku Fundacja wspiera wydawanie pisma artystycznego „Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli’.

Ponadto Fundacja jest współorganizatorem Hubertusa Środowisk Twórczych razem ze Stowarzyszeniem Promocji na Rzecz Sportów Konnych. Impreza ta dała możliwość przeprowadzenia aukcji na rzecz Domu Artysty Weterana w Skolimowie.

Prezesem Fundacji jest Marek Frąckowiak – aktor, felietonista, karykaturzysta, a menadżerem Krystyna Gierłowska – aktorka, organizatorka produkcji telewizyjnych, inspiratorka wielu wydarzeń teatralnych i kulturalnych.

Fundacja Przyjaciół Sztuk ‘’Aurea Porta”,
05 520 Konstancin – Jeziorna, Bielawa 154 A,
tel/fax.(48 22) 754 41 25   e-mail:aureaporta@wp.pl
RHB 0000036254 S.R. Warszawa, NIP 123-09-46-690 REGON 017352237

Wszyscy, którzy są zainteresowani współpraca z Fundacją, chcieliby ją wesprzeć finansowo lub przekazać pieniądze na wydawanie pisma „Enigma” proszeni są o kontakt.

Leave a Reply