Kieślowski w książce

Image
To pierwsza pełna biografia Krzysztofa Kieślowskiego wydana w dziesiątą rocznicę śmierci reżysera. Stanisław Zawiśliński, sięgając po źródła znane i nieznane, przeprowadzając dziesiątki rozmów z bliskimi artysty, jego współpracownikami i znajomymi, dokopał się do wielu wcześniej nie znanych szczegółów, a  co ważniejsze złożył je w fascynującą całość.

Powstała nie tylko atrakcyjna opowieść biograficzna, którą czyta się dosłownie jednym tchem, o jednym z najważniejszych polskich artystów kina, ale narodziła się książka o minionej epoce. Zawiśliński wpisał bowiem w narrację jako tło, ale bardzo istotne, setki informacji i sygnałów, tworzących tkankę społeczno-kulturową czasów, o których pisze. Narodziła się pierwsza bodaj książka, którą bez nerwic i urazów, rzetelnie, ale i bez archiwistycznej uciążliwości, daje obraz kultury tworzonej w epoce PRL. To poniekąd dodatkowa wartość tego portretu artysty, który bez upiększeń, ale i bez sensacji odsłania swoją twarz człowieka wrażliwego, chłonącego świat, pilnie obserwującego otoczenie, niezwykle ambitnego, ale i piekielnie dowcipnego. To los człowieka, który pnie się w górę pod prąd, wiedziony planem, który sam dla siebie szkicuje, a zarazem wierny solidnym wskazaniom życia uczciwego, które wyniósł z rodzinnego domu.
Czytajcie Zawiślińskiego – znajdziecie w tej książce nie tylko mnóstwo ciekawych informacji podanych w atrakcyjnej formie (krótkie, niemal felietonowe rozdziałki, jędrny, sugestywny język), ale i sporo do myślenia o sobie i świecie.

Tomasz Miłkowski

Stanisław Zawiśliński, „Kieślowski. Ważne, żeby iść…”, Skorpion, Izabelin 2005

Leave a Reply