TORT DLA JARACZA

W listopadzie olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza obchodzi swoje huczne urodziny – 60-lecie swojej działalności oraz 80-lecie istnienia stałej sceny dramatycznej.
Image
17 listopada 1945 roku spektakl „Moralność pani Dulskiej” rozpoczął pierwszy sezon artystyczny. Zaś dwadzieścia lat wcześniej zostały uwieńczone sukcesem starania środowisk teatralnych Prus Wschodnich o utworzenie sceny dramatycznej. Na samym początku wystawiano opery i operetki – Bizeta, Verdiego, Rossiniego a nawet tetralogię Wagnera. Po wojnie grano już po polsku.

Jubileusz
Głównym akcentem obchodów jest prapremiera sztuki Alicji Bykowskiej-Salczyńskiej „Baby pruskie”. Spektakl podkreśli wielokulturowy aspekt regionu, ale też uniwersalizm ludzkiego losu zawieszonego pomiędzy Historią a mitologią. To swego rodzaju „anty-Dziady”. „Baby pruskie” odwołują się bowiem do mitu założycielskiego o Wielkiej Matce, Kobiecej Bogini, który został wyparty przez inwazyjną kulturę patriarchalną.
Oprócz premiery odbędzie się sympozjum przygotowane przez Teatr oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz prezentacja anegdotyczno-faktograficznej książki Tadeusza Prusińskiego „Jest Teatr w Olsztynie”.

80 lat minęło
W swoim dorobku Teatr ma około 600 premier – granych nie tylko na macierzystej scenie, ale i poza Olsztynem. Jest też wielokrotnym uczestnikiem historycznego już Festiwalu Teatrów Polski Północnej, skąd zespół przywoził niemal co roku nagrody i wyróżnienia. Gościł również na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, w Teatrze TV, na Festiwalu Małych Form w Szczecinie oraz za granicą, szczególnie na scenach Petersburga i Kaliningradu.
Od 1997 roku wspólnie z Towarzystwem Kultury Teatralnej i Radiem Olsztyn przygotowuje marcowe Olsztyńskie Spotkania Teatralne – doroczny przegląd najciekawszych zjawisk teatralnych w kraju. Jest również organizatorem lipcowego Międzynarodowego Letniego Festiwalu Teatralnego NA POMOSTACH i Tygodnia Młodego Teatru PROLOG.
Przy Teatrze działa również 3-letnie Studium Aktorskie o uprawnieniach szkoły publicznej. Absolwenci otrzymują dyplom aktora scen dramatycznych.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI JUBILEUSZOWYCH:

18.11.2005 (piątek)
godz. 11.00 (Ratusz Urzędu Miasta) – Jaracz od deski do deski – sympozjum poświęcone historii Teatru; prowadzenie: dr Anita Frankowiak
–    Eklektyzm teatru Aleksandra Sewruka i jego funkcja na Warmii i Mazurach – prof. Bohdan Głuszczak
–    Przypominanie, czyli o potrzebie tworzenia historii teatru w ogóle – prof. Andrzej Staniszewski
–    Z gipsu i brązu. Kilka uwag do dziejów olsztyńskiego popiersia Stefana Jaracza – dr Robert Syrwid
–    Prezentacja fragmentów książki Jest teatr w Olsztynie w wykonaniu aktorów Teatru Jaracza
godz. 17.00 (Scena Kameralna Teatru) – Jest teatr w Olsztynie – promocja wydawnictwa Jubileuszowego – spotkanie z autorem Tadeuszem Prusińskim

19.11.2005 (sobota)
godz. 11.00 (Teatr) – spotkanie delegacji zagranicznych dotyczące współpracy z Teatrem im. Stefana Jaracza
godz. 12.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem Stefana Jaracza
godz. 15.00 – (Scena Kameralna) spotkanie z Danielem Passentem i Agatą Passent
godz. 17.00 – (Duża Scena) uroczystości jubileuszowe – prapremiera sztuki „Baby pruskie”

Ada Romanowska
cricot@wp.pl

Leave a Reply