Lalki bawią się w Olsztynie

Listopad w Olsztynie to miesiąc lalek. To one rządzą na scenie. Już 12 zacznie się międzynarodowy IX Olsztyński Tydzień Teatrów Lalkowych ANIMA 2005  i trwać będzie tydzień. Inauguracja zapowiada się niezwykle barwnie. „Lalki wszystkich bajek łączcie się” – pod takim hasłem w południe ruszy barwny, bajkowy pochód z Teatru Lalek i Aleją Piłsudskiego powędruje w kierunku Starego Miasta. Tam aktorzy zaprezentują m.in. scenę lalkową ze spektaklu „Pinokio”.
Festiwal zapowiada się ciekawie zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Teatr Pavla Vangeli z Pragi zaprezentuje „Swingujące marionetki” – spektakl łączący elementy tradycyjnego teatru marionetkowego z oryginalnymi pomysłami lalkarza, specjalnymi efektami technicznymi i ciekawą muzyką. Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki zaprezentuje spektakl „Słowik” oparty na znanej baśni Andersena. Białoruski reżyser Aleksiej Leliawski, zdobywca wielu prestiżowych nagród, znany ze swoich autorskich i oryginalnych interpretacji, odkrywa drugie dno tej opowieści. Również Olsztyński Teatr Lalek zaprezentuje prapremierowy pokaz sztuki Pála Békésa pt. „Cykor”. Jak to określa reżyser Zbigniew Głowacki – „sztuka ta uświadomić powinna widzowi, że zagrożenia z zewnątrz nie są tak straszne, jak nasze własne lęki i zwątpienia”.
Olsztyński Teatr Lalek będzie gościł wiele interesujących teatrów – te wymienione wyżej oraz m.in. Teatr „Baj” Pomorski z Torunia, “Lėlė” z Wilna,  Teatr Lalki i Aktora z Łomży, Divadlo Drak z Hradec Králové.

Ada Romanowska

Leave a Reply