Miłość na szczudłach

Po festiwalu NA POMOSTACH w Olsztynie pisze Ada Romanowska: MIŁOŚĆ NA SZCZUDŁACH

Skończył się olsztyński festiwal NA POMOSTACH. W niedzielę 17 lipca o północy została przyznana nagroda na najlepsze przedstawienie. Statuetkę dyrektora teatru im. Stefana Jaracza Janusza Kijowskiego otrzymał Oplas Teatro Company z Włoch za spektakl CARMEN według opery Georgesa Bizeta.

Janusz Kijowski uważa, że na wyróżnienie zasługuje forma spektaklu. „Teraz widuje się mnóstwo szczudlarzy, ale w tym, co zrobili Włosi, nie było efekciarstwa – mówi – Wszystko było konsekwentną wizją, której przyświecała nadrzędna myśl. Aktorzy pokazali, że miłość nie musi kończyć się tragedią. Carmen okazała się mężczyzną, obiekt miłości okazał się inny niż oczekiwaliśmy, a Don Hose nie zabija swojej kochanki. Dostaliśmy w ten sposób wizję pozytywną”.

Festiwal trwał od 9 do 18 lipca. W Olsztynie wystąpiły teatry wielu narodowości. Olsztyńskiego pomosty „rozciągały się” od koncertu kubańskiego Septeto Nacional po spektakl indyjskiego teatru Milón Méla. Nie brakowało muzyki, ognia, egzotyki. Widzowie obejrzeli 17 przedstawień różnorodnych w treści, formie i wystawionych w niecodziennych miejscach – poczynając od Rynku Staromiejskiego, boisko szkolne, koszary wojskowe, warsztat samochodowy, a na dziedzińcu zamkowym kończąc.

Ada Romanowska
Na zdjęciu teatr Milón Méla
Image

Leave a Reply