Maciej Kora, „Apteka w ogrodzie”

Wyd. Książka i Wiedza, Warszawa 2003.

Przedmowa do II wydania
Pierwsze wydanie Apteki w ogrodzie opuściło drukarnię w 2003 roku i zostało bardzo dobrze ocenione przez lekarzy, farmakologów i publicystów specjalizujących się w tematyce zdrowia człowieka, a także przez autorów recenzji, felietonów i not informacyjnych, które ukazały się wówczas w prasie tygodniowej i codziennej. Oto kilka wyimków z tych ocen:
„Jest to książka, która może okazać się przydatna wszystkim, po prostu znakomity przewodnik jak pomóc sobie domowymi sposobami. Życzę wszystkim, aby książka ta znalazła się w każdej domowej biblioteczce”… Prof. dr hab. med. Anna Członkowska, kierownik II Kliniki Neurologicznej IPiN, przewodnicząca Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu (z listu do autora).
„ APTEKA W OGRODZIE stanowi nowoczesną pozycję z zakresu fitoterapii, poszerzonej o elementy naturoterapii, dietetyki i farmakoterapii, która pozwoli racjonalnie korzystać z darów natury w ochronie zdrowia. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, zwięzła w formie i treści, posiada walory praktycznego przewodnika po fascynującym świecie roślin leczniczych. Należy żałować, że objętość książki nie pozwoliła autorowi przedstawić jeszcze innych chorób, np. schorzeń nowotworowych i osteoporozy”…Prof. dr hab. med. Paulin Moszczyński, członek Polskiej Akademii Medycyny i Nowojorskiej Akademii Nauk (z recenzji w kwartalniku „Zdrowa Żywność, Zdrowy Styl Życia”).
Zawarte w Aptece…teksty „są naukowo rzetelne, przystępne, ale bynajmniej nie suche – autor ubarwił je pogodnym humorem, licznymi historyjkami i przykładami z życia, co sprawia, że trudno się oderwać od lektury. Z książki tej będą czerpać pożytek ( i przyjemność!) zarówno farmaceuci, jak i lekarze. A poza nimi – inteligentni ludzie wszelkich zawodów, którzy chcą więcej wiedzieć o chorobach starszego wieku i zdrowiu”… Dr farm. Alina Zduńska (z recenzji w miesięczniku „Gazeta Farmaceutyczna”).
”Aby poradnik…był czytany, rozumiany i wykorzystywany w praktyce – musi odznaczać się niekwestionowaną fachowością, solidną i nowoczesną wiedzą, precyzyjnością i jasnością sformułowań. > Apteka w ogrodzie < te wszystkie warunki spełnia, nadto jest skonstruowana w sposób przejrzysty, a wiele recept popartych jest konkretnymi przykładami osób, które je stosowały czy stosują ”… Justyna Hofman – Wiśniewska (z recenzji w dwumiesięczniku „Medyk”).
„Gdyby powstał ranking książek celujących w nietuzinkowym popularyzowaniu wiedzy na temat podtrzymywania zdrowia, > Apteka w ogrodzie < zasługiwałaby na umieszczenie w złotej dziesiątce. W powodzi poradników dla osób w wieku podeszłym > Apteka w ogrodzie < szlachetnie wyróżnia się tym, że nie stosuje dróg na skróty, nie obiecuje gruszek na wierzbie, nie dezinformuje. Dostarcza wiedzy solidnej i nowoczesnej”… Halina Kleszcz (z recenzji w miesięczniku „ Medicus ”).
„Autor wykonał rzetelną, solidną pracę. Sugestywnie przekazuje czytelnikom bogatą wiedzę, która pozwala rozumieć siebie i mądrze dbać o swoje zdrowie. Usilnie i interesująco dowodzi, że nasze zdrowie jest w naszych rękach”… Jan Socha (z recenzji w kwartalniku „Polski Uniwersytet Ludowy”).
„ Jest to rzetelna, erudycyjna praca z przywołaniem autorytetów naukowych, ubarwiona przykładami z literatury pięknej, a nade wszystko – świetny przewodnik po > zielonej medycynie <, kompetentny katalog rad jak się trzymać w > trzecim wieku <, jak zachować czerstwość ciała i jasność umysłu”… Wiesław Wodecki (z felietonu w „Gazecie Wrocławskiej”).
„ Zupełnie inną zaletą > Apteki z ogrodzie < jest to, że się ją czyta. Tak: czyta, jak dobrą opowieść”… Julian Bartosz (z recenzji w tygodniku „Piast”).

Mało kto wie, że autorem owego świetnego poradnika medycznego jest… Klemens Krzyżagórski ukrywający się pod pseudonimem Maciej Kora. Mało też kto wie, że ów „przewodnik pacjenta” nie jest pierwszą tego typu książką p.Klemensa. Pierwszy przewodnik pacjenta Macieja Kory ukazał się w roku 1996 – dwa jego dotychczasowe wydania zyskały liczne grono czytelników, wręcz fanów. „Apteka w ogrodzie” czeka już na drugie wydanie…
Jest w tym poradniku opisanych 21 najbardziej wartościowych i najczęściej stosowanych w terapii roślin leczniczych, sposób ich uprawiania, stosowania i spis leków roślinnych sporządzanych na ich bazie dostępnych w aptekach. Jest tez kalendarz 111 roślin leczniczych z naszych lasów, pól, łąk i ogrodów.

Leave a Reply