Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA zaprasza na wydarzenie muzyczne„Schaefferowskie Deliberacje”, króre odbędzie się 20 września 2024 roku o godzinie 19:00 w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, przy ul. Romualda Traugutta 91.
Wędrówka śladami Bogusława Schaeffera
Oddajmy się nieskrępowanej fantazji, spontanicznym improwizacjom i kojącej sile muzyki. „Schaefferowskie Deliberacje” to wyjątkowa podróż śladami jednego z najbardziej wszechstronnych polskich artystów – Bogusława Schaeffera. Podczas koncertu publiczność będzie mogła doświadczyć swobodnych deliberacji na temat sztuki, uczestniczyć w procesie twórczym i… odpocząć! W atmosferze nieco surrealistycznej i pełnej humoru, charakterystycznej dla twórczości Schaeffera, każdy znajdzie coś dla siebie.
Przewodniczką po tej twórczej przestrzeni będzie Izabela Bukowska-Chądzyńska, a towarzyszyć jej będą aktor(łac. actor), osoba grająca jakąś rolę w teatrze lub fi... Waldemar Barwiński oraz znakomici muzycy: Mateusz Adamczyk (skrzypce), Krzysztof Nowakowski (instrumenty perkusyjne, misy z wodą), Bartosz Kalicki (piano, elektronika) i Piotr Zaufal (gitara basowa, aranżacje). Całość poprowadzi dyrygent Sebastian Perłowski, a muzyczną oprawę zapewni Elbląska Orkiestra Kameralna.
Spektakl w reżyserii Magdaleny Małeckiej-Wippich to nie tylko koncert, ale również interaktywna wędrówka, która zaprasza publiczność do współudziału w procesie twórczym. To artystyczne doświadczenie, które podnosi poziom serotoniny i pozytywnie wpływa na naszą wyobraźnię.
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA, producent spektaklu, od lat popularyzuje dorobek Bogusława Schaeffera, organizując Festiwal ERA SCHAEFFERA, który stał się wizytówką polskiej sztuki współczesnej na całym świecie. W ramach obchodów 95. rocznicy urodzin Mistrza spektakl „Schaefferowskie Deliberacje” stanowi część 16. Edycji Festiwalu.
Dofinansowanie i partnerzy
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Inwestycje, Edycja 2024.
Partnerami wydarzenia są: Zespół Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, Elbląska Orkiestra Kameralna, którzy współtworzą wydarzenie oraz Legalna Kultura.
Patronami medialnymi są m.in. Dziennik Teatralny,
Sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT e-Teatr, Polskie Centrum Informacji Muzycznej Polmic, TRUSO.TV, ExpressElbląg.pl i Platforma Medialna Anywhere.pl.
Zapraszamy wszystkich miłośników sztuki współczesnej i twórczych eksperymentów na ten niezwykły koncert, który nie tylko zabierze Was w fascynującą podróż artystyczną, ale również pozwoli na chwilę oderwania się od codzienności i zanurzenia w świecie pełnym nieskrępowanej wyobraźni.
Wstęp wolny na wydarzenie.
Więcej informacji na temat wydarzenia i Fundacji znajdziecie na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.
Do zobaczenia na Schaefferowskich Deliberacjach!
Więcej informacji na:
________________________________________________________________________
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założona w 2001 roku z inicjatywy śp. aktora Marka Frąckowiaka w celu promocji polskiej sztuki współczesnej. Od lat skupia się na archiwizacji, digitalizacji i upowszechnianiu dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera – genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika, m.in. poprzez organizację Festiwalu ERA SCHAEFFERA.
Festiwal ERA SCHAEFFERA – cykliczne wydarzenie z pogranicza muzyki, teatru i tańca, które odbywa się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie oraz gościnnie w innych polskich miastach i za granicą np. w Paryżu, Madrycie, Edynburgu, Nowym Jorku czy Los Angeles. Podczas festiwalowych wydarzeń odbywają się spektakle, koncerty, prezentacje wykonań utworów muzycznych i teatralnych Bogusława Schaeffera oraz sympozja i spotkania. ERA SCHAFFERA przyciągnęła wielu wielkich polskich i zagranicznych artystów, na przestrzeni lat z Festiwalem byli związani m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jorgos Skolias, Włodzimierz Pawlak, Urszula Dudziak, Olga Szwajgier oraz aktorzy z dużym dorobkiem zawodowym. Pomysłodawcami Festiwalu są Krystyna Gierłowska i sp. Marek Frąckowiak.
Prof. Bogusław Schaeffer (1929 – 2019) – jeden z najbardziej wszechstronnych i oryginalnych wśród polskich twórców w dziejach polskiej kultury, sztuki współczesnej i awangardy oraz teoretyk muzyki. Dzięki różnorodności twórczej zyskał miano Leonarda da Vinci XXI wieku. Zajmował się muzyką, literaturą, filozofią, teatrem, sztukami plastycznymi oraz pedagogiką, publicystyką i reżyserią. Jako kompozytor sięgał także po gatunki „graniczne” – teatr instrumentalny i grafikę muzyczną, które uprawiał z dużym powodzeniem i które usytuowały go pośród grona artystów intermedialnych, a artystyczny temperament i skłonność do eksperymentów nie pozwały mu ograniczać się do rozwiązań typowych dla jednego gatunku. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne i działa dramaturgiczne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych (jego bogata twórczość graficzna niełatwo poddaje się klasyfikacji, wychodzi on poza granice gatunku muzycznej grafiki w stronę grafiki artystycznej, ale też nie ogranicza się jedynie do technik graficznych, wprowadzając w swych dziełach elementy malarskie, collage i – co w gatunku grafiki muzycznej dość niezwykłe – w odważny sposób operuje kolorem). Wśród publikacji Schaeffera warto wymienić: 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci schaefferowskich dramatów byli znani polscy aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak. Muzyczne dzieła Schaeffera wielokrotnie inspirowały muzyków z całego świata prezentujących różne style muzyczne. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”, a „w twórczości liczą się wyłącznie dzieła oryginalne”. Prof. Schaeffera charakteryzował entuzjastyczny wręcz stosunek do twórczych eksperymentów, a także akcentowanie roli samego procesu tworzenia. Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości, również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.