Czytanie w Instytucie Węgierskim

Serdecznie zapraszamy na czytanie performatywne utworu „Podróżny i światło księżyca” autorstwa Antala Szerba w adaptacji Damiana Josefa Necia, które odbędzie się 27 lutego o godzinie 18:00 w Węgierskim Instytucie Kultury.
„Podróżny i światło księżyca” jest historią Mihaliego, który odbywa podróż poślubną po Italii. Rzeczywista podróż zamienia się w podróż w głąb siebie. Podróż staje się więzieniem, w którym bohater musi na nowo zdefiniować pojęcia takie jak miłość czy szczęście. Musi zmierzyć się ze swoimi demonami. Podróż nie może się skończyć. Jest alternatywną rzeczywistością, jego prywatnym piekłem”.
(Damian Josef Neć)
W Węgierskim Instytucie Kultury tekst przeczytają: Joanna Halinowska, Agnieszka Szczepaniak, Sebastian Perdek oraz Kamil Studnicki. Opracowanie muzyczne: Agnieszka Szczepaniak. Adaptacja i reżyseria: Damian Josef Neć.
Data: 27 lutego, godz.18:00

Miejsce: Węgierski Instytut Kultury – Varsói Magyar Kulturális Intézet,
ul. Stanisława Moniuszki 10, Warszawa
Wstęp wolny!

ZAPRASZAMY!

O artystach:

Damian Josef Neć
Student IV roku Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Studiował również w Katedrze Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest twórcą videoartów – jego „#HaAdam” był prezentowany na wystawie „Młoda Sztuka Żydowska” w Muzeum Galicja w Krakowie. W 2016 roku zrealizował cykl czytań performatywnych na podstawie współczesnego tłumaczenia na język polski, którego jest współautorem: „Pieśni nad Pieśniami”, „Megilat Rut”, „Megilat Ester”, „Ejcha”, „Kohelet” w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. W 2017 roku jego spektakl „Chicas PL” prezentowany był podczas Sibiu International Theatre Festival w Rumunii.

Joanna Halinowska
Absolwentka Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2011 r.) W 2013 nominowana do nagrody 'Feliksa Warszawskiego' za rolę Zerzabelli w spektaklu „Parady” Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka. W latach 2012-2018 aktorka Teatru Polskiego w Warszawie. Współpracowała z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Gra gościnnie w Teatrze Capitol oraz  Teatrze Scena w Warszawie. Stworzyła role w spektaklach Mikołaja Grabowskiego (Muza w „Minach polskich”), Vlada Trockiego (Kobiet, Chlolera w „Ukraińskim Dekameronie”, Jacquesa Lassalle’a (Regana w „Królu Learze”), Bożeny Suchockiej (Bożena w „Dziewczynkach”), Jarosława Gajewskiego (Ewa w „Karnawale, czyli pierwszej żonie Adama”), Janusza Wiśniewskiego (Dama Porzucona (jaka szkoda!) w „Quo vadis słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych”), Edwarda Wojtaszka (Zerzabella w „Paradach”).

Agnieszka Szczepaniak
Ukończyła Uniwersytet Muzyczny im. F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Jako pianistka koncertowała solo i w składach kameralnych w Polsce i poza jej granicami (m.in. Francja, Finlandia, Litwa, Niemcy, Stany Zjednocznone ). Wielokrotna stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Równolegle działa jako kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Jest autorką i producentem projektu muzycznego „Ale SZOPKA” z udziałem m.in. Urszuli Dudziak, Justyny Steczkowskiej oraz Tomasza „Tomsona” Lacha (Afromental), wydanego nakładem Polskiego Radia i Licomp Empik Multimedia. Jest też autorką aranżacji oraz wykonawcą kompozycji Beaty Osytek w ramach projektu „Nocny Tramwaj”, wydanego nakładem wydawnictwa Luna.Tworzy i produkuje muzykę do różnorakich form audio-wizualnych – sztuk teatralnych, filmów, reklam, pokazów mody.

Sebastian Perdek

Rocznik 1987. Absolwent PWST we Wrocławiu. Debiutował w 2013 roku w nominowanym do Złotej Palmy na Festiwalu Filmowym w Cannes filmie „Olena” w reż. Elżbiety Benkowskiej. Od 2014 roku występuje gościnnie w Teatrze Fredry w Gnieźnie gdzie debiutował na scenie w spektaklu „Most nad doliną” w reż. Joanny Grabowieckiej Od 2015 aktor związany z warszawską sceną Teatru Ochoty. W poznańskim Teatrze Nowym można go było oglądać w spektaklu „Po co psuć i tak już złą atmosferę” Aleksandry Jakubczak i Krzysztofa Szekalskiego. Szerszej publiczności może być znany z udziału w wielu produkcjach telewizyjnych i filmowych (m.in. z roli Klemensa w serialu „Barwy Szczęścia”). W 2018 roku premierę będą miały dwa filmy fabularne z jego udzialem – „TRI” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Miłość jest wszystkim” Michała Kwiecińskiego.

Kamil Studnicki

Student V roku Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureat 34.Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej oraz nagrody grupy TOYA za role w spektaklach dyplomowych na zeszłorocznym Festiwalu Szkół Teatralnych. Pracował z reżyserami takimi jak: Grzegorz Jarzyna, Jan Komasa czy Wojciech Kościelniak.

O projekcie:

TEATR.HU to cykl czytań performatywnych współczesnych lub nieznanych tekstów węgierskich, a także dowolnych tekstów ze świata poruszających temat Węgier i Węgrów lub relacji polsko-węgierskich, zaadaptowanych na scenę. Czytania przygotowywane są przez zaproszonych młodych reżyserów i reżyserki. W ramach projektu czytania przygotowywali dotąd między innymi: Ewa Małecki, Agnieszka Baranowska, Daria Kopiec, Kuba Kowalski i Paweł Paszta.

Organizator: Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu Teatralnego

Współorganizator: Węgierski Instytut Kultury w Warszawie

Kontakt:
Dawid Mlekicki
koordynator cyklu
dmlekicki@gmail.com;

Leave a Reply