Teatr Wielki

pl. Teatralny 1, 00-950 Warszawa
tel. +48 22 692 02 00 (centr.), +48 22 826 04 23 (fax), +48 22 692 02 06 (BOW)
office@teatrwielki.pl
dyrektor naczelny Waldemar Dąbrowski
zastępca dyrektora ds. artystycznych Mariusz Treliński
dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor

www.teatrwielki.pl

Teatr narodowy

 

Historia Teatru Wielkiego sięga roku 1833, kiedy w gmachu wg projektu włoskiego architekta Antonio Corazziego rozpoczęła działalność opera warszawska. Wielokrotnie przebudowywany, po zniszczeniach wojennych wzniesiony na nowo wg projektu Bohdana Pniewskiego pod nadzorem Arnolda Szyfmana – nowy gmach opery i baletu dysponował jedną z największych i najlepiej techniczne wyposażonych scen na świecie i ogromną widownią (ponad 1800 miejsc na sali głównej i 240 na sali kameralnej). W latach 1945-65 opera pracowała w innych pomieszczeniach, m.in. w budynku Romy. Teatr od 1945 pracuje nieprzerwanie – tylko przez krótki okres połączony z Teatrem Narodowym przez ministra Kazimierza Dejmka (1996-8).

Po roku 1989 teatrem kierowali m.in. Waldemar Dąbrowski (1998-2002), Janusz Pietkiewicz i ponownie Waldemar Dąbrowski (od 2008), pod którego kierunkiem opera nawiązała bliskie kontakty międzynarodowe, podjęła koprodukcje, m.in. Pasażerki Mieczysława Weinberga na podstawie powieści Zofii Posmysz (2010) wystawionej wspólnie z Bregenzer Festspiele, English National Opera, Teatro Real w Madrycie. Dyrektor wraz z dyrektorem artystycznym Mariuszem Trelińskim unowocześnili formę sceniczną przedstawień, zbliżając się do obowiązujących dzisiaj standardów w sztuce operowej inscenizacji. W repertuarze klasyczny i nowy repertuar polski sąsiaduje z klasyką i awangardą światową. Dyrektor artystyczny Mariusz Treliński tak charakteryzuje idealny profil Teatru Wielkiego: „Różnorodność. Teatr Wielki Opera Narodowa to najważniejsza scena w kraju i nie może sobie pozwolić na ograniczenie do jednego tematu czy źródła repertuaru. Tu musi być widocznych wiele twarzy opery”. Obrany kierunek artystyczny potwierdza publiczność – frekwencja przewyższa 90 procent.

Teatr Wielki jest organizatorem Dni Sztuki Tańca, Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki (w roku 2010 odbył się po raz 7.), Spotkań Młodych Tancerzy. Organizuje także debaty, poranki dla dzieci, wystawy.