Centralny BASEN Artystyczny

Centralny BASEN Artystyczny

ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa
tel. 22-339 07 60; 22-339 06 08;

Dyrektor Naczelny Piotr Duda
kom. 0-606 816 819, kom. 0-600 499 776
p.duda@basen.art.pl

www.basen.art.pl

 

Piotr Duda tak określa charakter CBA: „W 2005 roku powstała nowa przestrzeń na teatralnej mapie Warszawy, w miejscu związanym z historią, ludzkimi losami i przede wszystkim kulturą. Dzisiaj powracamy do najlepszych tradycji wielokierunkowych działań licznych pokoleń związanych z tym miejscem”.

Początkowo Basen był siedzibą Teatru Montownia i tu z sukcesem odbyło się kilka premier tego teatru (porównaj: Teatr Montownia). Kiedy drogi Piotra Dudy i grupy Montownia rozeszły się, producent spektakli Montowni postanowił trwać przy Konopnickiej, próbując wypracować nową formułę ośrodka, łączącego rozmaite możliwości zaspakajania aspiracji kulturalnych (teatr, muzyka, wystawy, imprezy).

CBA podejmował współpracę z teatrami niezależnymi – rezydowało tu przez kilka miesięcy Studio Teatralne Koło, a także inne teatry.

Wciąż jednak nie udało się dookreślić profilu CBA na miarę rozbudzonych oczekiwań, które byłoby ośrodkiem konfrontacji spektakli zespołów z całej Polski, koncertów, wernisaży, festiwali multimedialnych, sceny tańca, warsztatów dla młodzieży i kameralnych spotkań z twórcami w klubokawiarni „Naparstek”. Wprawdzie gospodarz CBA zabiega o utrwalenie takiego obrazu Basenu, ale mimo wszystko widać, że to przede wszystkim projekty w fazie eksperymentowania.

Oficjalne otwarcie basenu pod nową nazwą (po odejściu Montowni) odbyło się 2 lutego 2008, podczas koncertu z cyklu „Śpiewając jazz”. Czy uda się stworzyć z tego magicznego miejsca pulsujący życiem ośrodek kultury i sztuki, pozostaje pytaniem. Na razie Basenowi przybył lokator (Teatr Imka: porównaj).