„Szczeliny istnienia” Jolanty Brach-Czainy w reż. Iwony Kempy w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Pisze Michał Centkowski w „Przeglądzie”.
Kultowy esej Jolanty Brach-Czainy nie jest łatwym materiałem dla teatru. Jednak Iwonie Kempie udaje się ten zbiór egzystencjalnych refleksji o naturze istnienia przekuć w dowcipne i bezpretensjonalne przedstawienie o tym, co w życiu naprawdę jest ważne.
Kameralny spektakl rozpisany został na cztery aktorki. Dorota Godzić, Martyna Krzysztofik, Natalia Strzelecka i Anna Tomaszewska, mając do dyspozycji zaledwie kilka rekwizytów, snują opowieść o życiu: od narodzin, przez dojrzewanie, oznaczające często ugrzęźnięcie w codzienności, na pozór banalnej i pełnej krzątactwa, w której tytułową szczelinę stanowią relacje międzyludzkie, aż po odchodzenie, rozkład ciała. Scenariusz łączy wątki zawarte w eseju z osobistymi doświadczeniami aktorek.
Najciekawsza i najbardziej poruszająca jest pierwsza część przedstawienia traktująca o macierzyństwie – najmocniej zakorzeniona w kobiecym doświadczeniu.
„Przegląd” nr 8
Autor:
Data publikacji oryginału:
19.02.2024
fot. fot. Bartek Barczyk / mat. Teatru
[W „Yoricku” pisał o tym spektaklu także Paweł Kluszczyński]
