Teatr Remus

ul. Bieniewicka 2, 01-632Warszawa,

tel. 022 833 44 20, 0 661 751 386

teatrremus@wp.pl

www.teatrremus.pl

kierownik art. Katarzyna Kazimierczuk

Adres teatru: Inżynierska 3/19 (wejście od ul. Targowej 80)

 

Teatr niezależny

 

 

Początki teatru sięgają roku 1998, kiedy artyści skupieni wokół założycielki pokazali na trasie tramwaju nr 7 na warszawskiej Pradze, pod bazyliką na Kawęczyńskiej, obok cerkwi, na Stadionie X-lecia krótką etiudę – wtedy bez większego echa. Nie zniechęci prowadzili jednak działalność przez wiele lat, aby wreszcie zdobyć przychylność mieszkańców. Toteż po latach, kiedy w sierpniu 2006 prowadzili warsztaty dla dzieci (m.in chodzenie na szczudłach) już uchodzili za „swoich”.

Teatr Remus, istniejący od 1995, ale bezdomny, na dobre osiadł na Pradze w 2001, kiedy otrzymał salę po Teatrze Academia przy Inżynierskiej.

Teatr prowadzi działalność edukacyjną, rozmaite projekty mające na celu ożywienie przestrzeni kulturalnej poprzez nietypowe inicjatywy, np. warsztaty brazylijskiej capoeiry, pod kierunkiem rodowitego Brazylijczyka. Intensywna praca z młodymi dziewczętami z Pragi zakończyła się spektaklem Maski, odsłaniającym świat społeczności wykluczonych kulturowo lub społecznie (2006). Aktorzy Remusa prowadzili też warsztaty dla dzieci „Podwórka pełne teatrów”.

Teatr nawiązuje do doświadczeń Jerzego Grotowskiego, blisko współpracuje z Odin Theater Eugenia Barby. Aktorzy Remusa doskonalą swój warsztat i poszukują nowych form wyrażania emocji. Teatr zaprasza na pokazy swoich przedstawień, wśród których znalazły się m.in. Śpiący na motywach prozy Marqueza (2002-2004), Przepowiednia końca świata, spektakl prezentowany zarówno w wersji kameralnej w sali dla 50 osób, jak i w wersji plenerowej jako spektakl podwórkowy (2003-2004), Romeo & Julia. Oddalenie na motywach tragedii Szekspira (2006), monodram Falanster w wykonaniu Katarzyny Nowackiej, współtwórczyni Teatru Remus w latach dziewięćdziesiątych (2010) – wszystkie spektakle w reż. Katarzyna Kazimierczuk. Przedstawienia Teatru Remus łączą poszukiwania laboratoryjne z intencją animowania zachowań, poddawania erozji rozmaitych skamielin myślowych i budzenia refleksji nad możliwościami działania jednostki.