Teatr Druga Strefa

 

ul. Magazynowa 14 a, 02-652 Warszawa

telefon: +48 606 295 607

dyrektor naczelny i artystyczny: Sylwester Biraga

www.teatrdrugastrefa.pl

Prywatny teatr repertuarowy

Teatr prywatny, założony w 1989 przez Sylwestra Biragę z myślą o poszukiwaniu nowych form ekspresji i kontaktu z widzami – rozpoczęły się wówczas próby do spektaklu Cykl w Kinie Grunwald (potem Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa, tymczasowa siedziba Teatru Kwadrat). Przez wiele lat grupa prowadząca zajęcia z młodzieżą, także w ramach dużych projektów europejskich, publikująca własną gazetę, podejmująca współpracę z doświadczonymi artystami (m.in. z Emilią Krakowską, Ja, córka Rasputina Rafaela Akopdżaniana, 2004).

Z czasem – zwłaszcza po uzyskaniu siedziby – wyremontowanej częściowo własnymi siłami, przy ulicy Magazynowej, teatr nurtu offowego przekształcił się w teatr repertuarowy o kameralnym charakterze, gdzie wystawia się małe formy teatralne, w tym i monodramy, np. Around the World in a Bad Mood czyli wyznania stewardesy Rene Foss w wykonaniu Haliny Chrobak, Dziękuję tatusiu Freda Apke, monodram Sylwestra Biragi (prapremiera światowa w reżyserii autora). Na uwagę zasługują Dwa monologi Arnolda Weskera (reż. Sylwester Biraga, 2011), przestawienie złożone z dwóch monodramów, pokazywanych w różnych przestrzeniach teatru, wpisujące się w nurt „teatru poza teatrem”, który dowodzi, ze każda przestrzeń możne być potencjalnie teatralna.

Niekiedy, co bywa zaskakujące, Druga Strefa realizuje utwory klasyczne, m.in. Mieszczanina szlachcicem (reż. David Foulkes, 2009), którego premierą teatr obchodził swoje dwudziestolecie. Teatr współpracuje z innymi teatrami (niezależnymi i publicznymi), udostępniając swoje sceny do prezentacji ich kameralnych produkcji.

Teatr od lat uczestniczy w nurcie offowym festiwalu w Awinionie, gdzie z sukcesem prezentował m.in. spektakl Fin w dużej mierze wykorzystujący doświadczenia teatru ruchu (scenariusz i reż. Sylwester Biraga, 2008), a także minimalistyczny spektakl Wariat i zakonnica, oparty na tekście Witkacego (reż. Sylwester Biraga, 2011). Często w spektaklach Drugiej Strefy biorą udział wykonawcy z zagranicy, a z zespołem na trwale związany jest angielski aktor i reżyser David Foulkes. Nowym projektem teatru jest uruchomienie sceny monodramu operowego.

Przez 17 lat (do 2006) Druga Strefa prowadziła warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w Studium Teatralnym, a dla dorosłych w pomaturalnym Studium Animatorów Kultury Teatralnej oraz zajęcia z instruktorami teatralnymi.