Studio Buffo

ul. Konopnickiej 6, 00-491 Warszawa
buffo@studiobuffo.com.pl

www.studiobuffo.eu
www.studiobuffo.pl
www.studiobuffo.com.pl

sp. z o.o.

Prezes Janusz Stokłosa

dyrektor artystyczny Janusz Józefowicz

Muzyczny teatr prywatny

 

W gmachu YMCA teatr istniał już od roku 1956 pod nazwą teatr Buffo. Scena wielokrotnie zmieniała gospodarza – grały tu zespoły Dzieci Warszawy, Syreny, Guliwera, Operetki, Rozmaitości, odbywały się imprezy Stołecznej Estrady, spektakle kabaretowe (sławny radiowy „Podwieczorek przy mikrofonie”) a także koncerty muzyczne.

W tym naznaczonym teatralnie miejscu powstało z potrzeby chwili Studio Buffo sp. z o. o. (1992), pierwszy w Polsce po transformacji ustrojowej teatr prywatny. Janusz Stokłosa, kompozytor, i Janusz Józefowicz, reżyser i choreograf uruchomili Buffo, aby ratować istnienie musicalu Metro – z dobrym skutkiem, jak widać, w styczniu 2011 Buffo obchodzi na scenie Teatru Dramatycznego 20-lecie premiery legendarnego spektaklu. Premierą otwarcia Studia Buffo był spektakl składankowy Do grającej szafy grosik wrzuć (4 września 1993, wedle scenariusza, z choreografią i w reżyserii Janusza Józefowicza, dialogami i prowadzeniem Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny, scenografią Janusza Sosnowskiego, opracowaniu muzycznym Janusza Stokłosy) z udziałem m.in. Edyty Górniak, Katarzyny Groniec, Roberta Janowskiego i Michała Milowicza. Spektakl cieszył się ogromnym powodzeniem, zapewniając młodej wówczas scenie sympatię publiczności.

Teatr nie korzystając z jakichkolwiek dotacji publicznych znalazł swoje stabilne miejsce w przestrzeni teatralnej Warszawy jako jedyny w swoim rodzaju teatr polskiej piosenki. Po latach zespół teatru ma w swoim repertuarze ponad dwieście przebojów od okresu międzywojennego do lat 90. Studio Buffo specjalizuje się w bezpretensjonalnych, pełnych choreograficznego wigoru i dowcipu spektaklach składankowych, które zalecają się oryginalną interpretacją aktorską standardów, należących do kanonu muzyki rozrywkowej wielu narodów i regionów Europy i świata – stąd cieszące się powodzeniem wieczory piosenki bałkańskiej, włoskiej, rosyjskiej, amerykańsko-angielskiej, francuskiej itp.

Teatr jest otwarty na inne niezależne produkcje, goszcząc na swojej scenie interesujące spektakle i koncerty przygotowane przez innych producentów. Własne produkcje utrwala na płytach CD, prowadzi również warsztaty dla młodzieży w ramach Studia Artystycznego “Metro”, a obok teatru działa Restauracja Buffo. Od początku istnienia do roku 2010 zagrano tu ponad 3000 spektakli, które obejrzało ponad milion widzów.