Scena Lubelska 30/32

ul. Lubelska 30/32, 03-802 Warszawa

scenalubelska@gmail.com

dyrektor artystyczny Dariusz Kunowski

e-mail:kuna64@o2.pl

tel. kontaktowy: 609 020 196

www.scenalubelska.art.pl

 

Teatr niezależny

 

 

Scena Lubelska, której współtwórcami byli scenograf Dariusz Kunowski i etnolog Piotr Zgorzelski, powstała w 2005 jako jeden z segmentów „wioski artystycznej” na warszawskiej Pradze w okolicach Dworca Wschodniego – uznawanej przez lata za niebezpieczną „okolicę zakazaną”. Pod tym samym adresem przestrzeń dla swoich działań znalazło Studium Teatralne Piotra Borowskiego, Komuna Warszawa/ b. Komuna Otwock.

Nazwa teatru pochodzi od adresu kamienicy, która stała się kulturalną szczepionką na Kamionku. Jego twórcy interesują się formami teatru obrzędowego, prowadzą warsztaty tradycyjnych tańców ludowych z całego świata, patronują warszawskim kapelom podwórkowym.

Za charakterystyczny spektakl Sceny Lubelskiej może uchodzić Czarna Mańka. Królowa przedmieścia (reż. Dariusz Kunowski, oprawa choreograficzna i taniec Piotr Zgorzelski, muz. Katarzyna Szurman, premiera 25 marca 2008). Pełen urody południowo-praski musical nawiązujący do legendy królowej Czerniakowa i Powiśla Czarnej Mańki, bohaterki andrusowskiej ballady, wiele zyskał dzięki współpracy z grającą na żywo kapelą „Czarne Motyle” (przedwojenna trzyrzędowa harmonia, baraban, mandolina, skrzypce). Katarzyna Szurman wykorzystała piosenki Stanisława Grzesiuka i utwory zgromadzone przez Staśka Wielanka w jego Śpiewniku andrusowskim. Autentyzmu tej opowieści o zwariowanej potańcówce i porachunkach ferajny przydały zbierane przez twórców spektaklu wspomnienia starych mieszkańców Pragi o dawnych zwyczajach i zabawach.

Teatr prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży i warsztaty tańców tradycyjnych.