Przejdź do treści
tinder polska

NOC WALPURGII

Mocny przekaz monodramu Magdaleny Gauer („Diva”, 2010), przetworzonego w scenariusz filmu Marcina Bortkiewicza („Noc Walpurgii”, 2015) po raz kolejny silnie wybrzmiał w powstałym na jego podstawie spektaklu Agaty Biziuk. Grają dwie obsady, Ewa Tucholska, Piotr Siwek (ich widziałem) i Monika Chrząstowska, Dominik Rybiałek, a reżyserka zastrzega się, że powstały dwa różne spektakle, o rezultacie decydują bowiem osobowości aktorów.

Na stworzonym w „Nowym Świecie” minimalistycznym wybiegu-scenie, z obu stron zamkniętym ekranami, a z jednej także podwyższeniem dla gwiazdy, która na nim tkwi, kiedy widzowie napływają do sali, z drugiej zaś toaletką z aktorskiej garderoby, i otoczonym gęstwiną mikrofonów jak zasiekami, przetoczy się całe życie Nory Sedler, wielkiej gwiazdy operowej, do której po spektaklu zapuka dziennikarz. Dziennikarz nie do końca okaże się dziennikarzem, a gwiazda nie tylko divą. Odegra z nim traumatyczną psychodramę o prześladowaniu i zagrożeniu, ciągłym polowaniu w Auschwitz, w którym to ona była zwierzyną. Przemoc, gwałt i krew sąsiadują tu z pożądaniem i falującym napięciem emocjonalnym. Śmiały montaż scen, w którym przeplatają się ze sobą epizody o różnym nasyceniu emocjonalnym, podkreśla muzyka i świetnie przylegające do spektaklu ilustracje filmowe. Na koniec dochodzi do wybuchu i wyciszonego finału, w którym relacje między uczestnikami gry w myśliwego i zwierzynę ulegną odwróceniu.

Ewa Tucholska ma za sobą wiele udanych ról w Teatrze Żydowskim, toteż jej energetyczna, wampiryczna rola nie zaskakuje. Ale Piotr Siwek, absolwent klasy mistrzowskiej Wieniamina Filsztyńskiego (to światowa marka!) w Sankt Petersburgu błyskotliwie w tym duecie debiutuje. Prawdziwa, wstrząsająca Noc Walpurgii z szalejącymi demonami przeszłości.

NOC WALPURGII Marcin Bortkiewicza/ Magdaleny Gauer, reż. i oprac. tekstu Agata Biziuk, scenografia i kostiumy marika wojciechowska, muz. Radosław Duda, multimedia Tobiasz Czołpiński, b. kawiarnia „Nowy Świat”, Teatr Żydowski im. Ester Rachel i Idy Kamieńskich, premiera 29 maja 2021.

[tm]

[fot. Bartek Warzecha/Teatr Żydowski]

Leave a Reply